لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۵

گزارش اجتماعی: تجاوز به عنف؛ اپیدمی خاموش


اسکات باب، خبرنگار صدای آمریکا، ژوهانسبورگ

سازمان بین المللی پزشکان بدون مرز اعلام کرده است قربانیان تجاوز به عنف باید حداقل طی سه روز پس از حمله تحت درمان و مشاوره قرار گیرند و برای مبارزه با تابوهای اجتماعی و موانعی که بر سر راه چنین خدماتی وجود دارند، تلاش بیشتری صورت گیرد.

یافته های این سازمان خیریه اخیرا در روز بین المللی زن، در گزارشی پیرامون خشونت جنسی و نسل کشی منتشر شده است.

ماینی نیکولای، مدیر پزشکان بدون مرز می گوید :«خشونت جنسی اپیدمی خاموشی ست که ده ها سال ادامه یافته است. با توجه به اینکه تعداد قربانیان آن به هیچ وجه کاهش نیافته است باید در مورد آن به طور علنی صحبت کرد. ما می خواهیم مردم جهان از پیامدهای پزشکی، روانی و اجتماعی آن و تاثیراتی که بر زندگی روزمره قربانیان برجای می گذارد آگاه شوند.»

پزشکان بدون مرز که غالبا در مناطق جنگی خدمات پزشکی اضطراری ارایه می دهد اعلام کرد کارمندان این سازمان در سال ۲۰۰۷ بیش از ۱۲ هزار قربانی تجاوز به عنف را تحت درمان قرار داده اند. این رقم معادل ۳۵ قربانی در روز است.

این گزارش بنا به فعالیت این سازمان در لیبی، بروندی، جمهوری کنگو، کلمبیا و آفریقای جنوبی تهیه شده است.

نیکولای خاطرنشان می کند که با توجه به ۱۵ سال فعالیت این سازمان در کیپ تاون در آفریقای جنوبی، انتظار می رفت که آمار گزارش تجاوز کاهش یابد ولی چنین امری تحقق نیافته است.

وی می افزاید :«تجربه این سازمان ثابت کرده است که قربانیان خشونت جنسی باید تا سه روز پس از حمله تحت درمان قرار بگیرند و اگر قربانی به ویروس اچ آی وی و یا سایر بیماری های مسری مبتلا شده باشد، چنین امری حیاتی است. اما حتی پیش از آنکه قربانیان مورد آزمایش اچ آی وی قرار بگیرند ویا دارو دریافت کنند، اولین و مهمترین قدم، مشاوره روانی است زیرا قربانیان تجاوز از پیامدهای بلند مدت روحی و روانی آن در عذاب خواهند بود.»

نیکولای می گوید سازمان پزشکان بدون مرز به منظور تسهیل دریافت کمک برای مردم، کارزارهای گسترده آموزشی در مدارس، کلیساها و مراکز اجتماعی بر پا کرده است.

این سازمان در عین حال به مردم کمک می کند تا حمله های جنسی را به پلیس گزارش کنند و گرچه بیشتر اوقات چنین امری بعید به نظر می رسد اما پزشکان بدون مرز در حل و فصل معضلات حقوقی نیز به قربانیان کمک می کند.

نیکولای می افزاید حدود ۶ درصد قربانیان خشونت جنسی مرد و بیشتر پسران نوجوان هستند اما بیشتر مردان بزرگسالی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند به دلیل تعصبات اجتماعی و احساس سرافکندگی از درخواست کمک خودداری می کنند. بنابراین پزشکان بدون مرز معتقد است توجه به چنین مسائلی در کارزارهای آگاهی رسانی پیرامون تجاوز، اهمیت بسیاری دارد.

XS
SM
MD
LG