لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

آمريکا قصد دارد ۹۰۰ ميليون دلار به مردم فلسطين و حکومت خودگردان کمک کند


آمريکا قصد دارد ۹۰۰ ميليون دلار به مردم فلسطين و حکومت خودگردان کمک کند
آمريکا قصد دارد ۹۰۰ ميليون دلار به مردم فلسطين و حکومت خودگردان کمک کند

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمريکا اخیرا در کنفرانس اعانه دهندگان برای بهبود غزه در شرم الشیخ در مصر شرکت کرد. در آن کنفرانس، ایالات متحده اعلام کرد قصد دارد تقریبا ۹۰۰ میلیون دلار کمک در سال ۲۰۰۹ برای مردم فلسطین و تشکیلات خودگردان فلسطینی برهبری محمود عباس فراهم آورد. این کمک برای تامین نیازهای مهم انسانی، بودجه، امنیت و تاسیسات زیر بنایی بکار خواهد رفت. خانم کلینتون تاکید کرد ایالات متحده برای تعیین معیارهایی که مسلم خواهد ساخت پول آمريکا فقط در جایی که لازم است، و برای مقاصد مشخص بکار خواهد رفت و به دست افراد نادرست نخواهد افتاد، با تشکیلات خودگردان فلسطینی کار خواهد کرد.

هیلاری کلیتتون گفت: "پاسخ ما به بحران امروز غزه نمی تواند از کوشش های گسترده تر برای رسیدن به صلحی فراگیر جدا باشد. با تامین کمک های انساندوستانه برای غزه، ما همچنین قصد داریم شرایطی بوجود آوریم که در آن دست یابی به هدف تشکیل یک کشور فلسطینی بتواند کاملا ممکن شود."
چنین حکومتی باید با اسراییل و همسایگان عربش در صلح بسر برد و به مردم خود پاسخگو باشد. اسراییل نیاز دارد به فلسطینیان نشان دهد که در مذاکره، اگر با هدف زیستن در صلح در کشوری که از نظر اقتصادی معتبر باشد صورت گیرد، منافعی وجود دارد. برای کشورهای عرب، به این معنا است که از طریق گفتار و کردار نشان دهند روح طرح صلح اعراب می تواند هم اینک شکل دادن به برداشت ها و نگرش های آنها نسبت به اسراییل را آغاز کند. عادی سازی کامل مناسبات بین کشورهای عرب واسراییل، از جمله خواسته های این طرح است.

هیلاری کلیتنون وزیر امور خارجه آمريکا گفت فلسطینیان "نیاز دارند دور امتناع و مقاومت را درهم بشکنند، و نخ هایی را که بهره گیران از رنج ناراحتی مردم بی گناه در دست دارند و می کشند پاره کنند. محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی از طریق تعهد به مذاکره، گزینه یک آینده صلحجویانه، مستقل و غنی تر را به مردم فلسطین پیشنهاد می کند، نه خشونت ستیزه گران حماس که تاکیتکهای آنها، از جمله حملات راکتی که تا امروز ادامه دارد، فقط به سختی ها و ناراحتی های بیشتر منجر خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمريکا می گوید این حملات باید متوقف شود. مهم است کوشش های آشتی جویانه فلسطینیان به ایجاد تشکیلاتی منجر شود که تعهدات سازمان آزادیبخش فلسطین برای تقبیح خشونت را رعایت کند و حق موجودیت اسراییل را برسمیت بشناسد.

خانم کلینتون گفت: "فقط یک تشکیلات فلسطینی که به این اصول پای بند باشد می تواند آرمان های مردم فلسطین را که می خواهند آزاد، مستقل، و مرفه باشند و در کشوری معتبر از آنِِ خود در صلح زندگی کنند و شکوفا شوند، عملی کند."

XS
SM
MD
LG