لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۲

یک قبیله مهم پاکستان قرارداد صلح با دولت امضا کرد


رهبران یک قبیله مهم در شمال غربی پاکستان با امضای قرارداد صلح با دولت موافقت کرده اند پناه دادن به ستیزه گران خارجی را در منطقه ای که گفته می شود القاعده حضور بزرگی در آنجا دارد، متوقف کنند.

مقامات پاکستان و رهبران قبیله «مهمند» روز سه شنبه قرارداد ۲۸ ماده ای را در منطقه قبیله ای باجور امضا کردند، در آنجا ماه ها نبرد سنگین بین سربازان دولتی و ستیزه گران طالبان چند هفته پیش متوقف شد.

قبیله «مهمند» بزرگترین ایل در منطقه است، و اکثر رهبران محلی طالبان از جمله اعضای آن هستند.

مقامات امنیتی پاکستان پیشتر قرارداد مشابهی با رهبران محلی در نواحی ناآرام قبیله ای در امتداد مرز افغانستان امضا کرده بودند، اما چنین قراردادهایی بعدا از سوی یکی از دو طرف به سرعت نقض شده اند.

مقامات می گویند بر اساس قرارداد جدید، رهبران قبیله ای قول می دهند به پناه دادن ستیزه گران خارجی پایان دهند و از عبور آنها از مرز افغانستان جلوگیری کنند.

قرار داد همچنین حملات به مقامات دولت یا نیروهای امنیتی، به نمایش گذاشتن سلاح های سنگین و ساختن اردوگاه های آموزشی برای ستیزه گران را ممنوع می کند.

برخی گزارش ها حاکیست که قرارداد ایجاب می کند چندین رهبر محلی طالبان تسلیم شوند. یک رهبر قبیله ای به خبرگزاری آسوسیتد پرس گفت ستیزه گران ممکن است بخشوده یا آزاد شوند، اما این گزارش مستقلا تایید نشده است.

XS
SM
MD
LG