لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

بایدن: نا امنی در افغانستان ایالات متحده و اعضای ناتو را تهدید می کند


جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده و متحدانش در ناتو در جنگ در افغانستان برنده نمی شوند، اما تاکید می کند که شکست نخورده اند.

بایدن روز سه شنبه در اجلاس شورای آتلانتیک شمالی – کمیته تصمیم گیری ناتو - در بروکسل گفت نا امنی فزاینده در افغانستان ایالات متحده و تمام کشورهای عضو ناتو را تهدید می کند. او گفت حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر و هر حمله ای که از آن زمان در اروپا روی داده، توسط تندروهای اسلامی در افغانستان و پاکستان طرح ریزی شده است.

معاون رییس جمهوری آمریکا همچنین گفت او برای «شنیدن» نظریات همتایان خود به بروکسل آمده است و خواهان ارایه عقاید جدید و کمک به تدوین یک استراتژی جدید برای مقابله با حملات روز به افزایش ستیزه گران در افغانستان شد.

یاپ د. هوپ اسکفر دبیر کل ناتو از تهیه یک سیاست جدید حمایت کرد و گفت متحدان ناتو متعهد هستند از آن پشتیبانی کنند.

دولت اوباما تصویب کرده است ۱۷ هزار سرباز اضافی به افغانستان اعزام شوند و از متحدان ناتو خواسته است سهم بیشتری بر عهده گیرند.

بسیاری از کشورهای اروپایی مایل نیستند نیروهای اضافی به افغانستان بفرستند، اما می گویند آنها می تواتد به شیوه های دیگر کمک کنند، از جمله آموزش پلیس و آماده ساختن کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال جاری.

پریدنت اوباما گفته است او با نظریه گفت وگو با شورشیان مسلمان در افغانستان مخالف نیست.

دیگر مقامات ارشد آمریکایی، از جمله ژنرال دیوید مک کی ارنان، فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان نیز گفته های بایدن را بازتاب داده اند. او می گوید نیروهای ائتلاف در بخش های بزرگی از جنوب افغانستان پیروز نمی شوند.


XS
SM
MD
LG