لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

آغاز کنفرانس «اکو» در تهران


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان و کای آیده، فرستاده ارشد سازمان ملل متحد به افغانستان، برای شرکت در یک کنفرانس منطقه ای به تهران رفته اند.

انتظار می رود کرزی در کفرانس رهبران سازمان همکاری اقتصادی – اکو - که امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) آغاز شد، سخنرانی کند.

مسئولان کنفرانس می گویند در جلسات آن پیشرفت هایی که تاکنون در افغانستان به دست آمده، و نیز پروژه های جدید و ترتیبات و توافق های ترابری و تجارت بررسی خواهد شد.

ایران که میزبانی کنفرانس را بر عهده دارد همچنین می گوید بحران اقتصادی جهان نیز موضوع عمده ای در بحث ها خواهد بود.

رهبران کشورهای عضو اکو – ترکیه، آذربایجان، پاکستان، تاجیکستان و ترکمنستان - نیز برای شرکنت در گردهمایی در تهران جمع می شوند.

خبرگزاری دولتی ایران گزارش می دهد مقامات کشورهای غیر عضو – عراق و سوریه – برای حضور در کنفرانس وارد تهران شدند. جلال طالبانی رییس جمهوری عراق و فاروق الشرع معاون رییس جمهوری سوریه، سرپرستی هیات های دو کشور را عهده دار هستند.

رسانه های ایران گزارش می دهد روز سه شنبه محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران و الهام علی اوف همتای آذربایجانی او چندین توافقنانه تجارتی امضا کردند.

دیدارهای سطح وزیران برای آماده ساختن کنفرانس سران روز دوشنبه تمام شد. در جریان مذاکرات، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران از کشورهای همسایه درخواست کرد برای تقویت مناسبات بازرگانی، به توافق های جاری عمل کنند.

XS
SM
MD
LG