لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

گزارش هنری: درگذشت سیدنی چاپلین، بازیگر سینما و پسر چارلی


سیدنی چاپلین بازیگر تئاتر و سینما که در دهه پنجاه میلادی با بازی در یک نمایش موزیکال در تئاتر برادوی به دریافت جایزه معتبر تونی نائل شد در سن ۸۲ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

سیدنی چاپلین یکی از تنها فرزندان بازمانده از چارلی چاپلین بازیگر فقید و یکی از نوابع عالم سینما بود که چندی پیش دچار سکته مغزی شد و در منزل مسکونی خود در «رنچو میراژ» در جنوب لس آنجلس بستری بود.

سیدنی دومین فرزند چارلی چاپلین و همسر دوم او لیتا گری بود که در 16 سالگی به عقد و ازدواج چارلی چاپلین ۳۵ ساله درآمد. این ازدواج کوتاه مدت هنگامی که سیدنی یک ساله بود به پایان رسید و باعث جنجال ها و سر و صداهای مطبوعاتی بی شماری شد و اخبار آن تا مدت ها خبرهای دیگر را تحت الشعاع قرارداد.

سیدنی در یکی از مصاحبه های مطبوعاتی چند سال اخیر خود مدعی شد که تا سن خدمت در سربازی و شرکت در جنگ جهانی دوم هرگز فرصتی نیافته بود که پدرش ( چارلی) را که همواره مشغول کار و فعالیت هنری بود بشناسد.

سیدنی چاپلین در این گفتگو در سال ۱۹۸۹ با مجله « مردم» پدر خود را مردی عجیب توصیف کرد و گفت: « او به دشواری می توانست احساسات خود را نسبت به من ابراز کند و این خیلی عجیب بود چرا که او احساساتش را روی پرده سینما به زیبایی بیان می کرد.»

پس از اتمام خدمت سربازی و پایان جنگ، سیدنی چاپلین با بی هدفی به لس آنجلس بازگشت و کمی بعد با تشویق یکی از دوستان خود به کار بازیگری پرداخت و بعدها «سیرکل تیاتر» را که برای به روی صحنه بردن آثار تئاتر خوب به شهرت رسید را در این شهر پایه گذاری کرد.

چارلی چاپلین در مراحل بعدی ، چند نمایش روی صحنه را با شرکت سیدنی در همین تئاتر کارگردانی کرد: « پدرم وقتی فهمید من بازیگری را جدی می گیرم اولین نقش سینمایی ام را به من محول کرد و من توانستم نقش یک آهنگساز جوان را در فیلم لایم لایت او بازی کنم.»

سیدنی چاپلین هم چنین در آخرین اثر کارگردانی چارلی چاپلین به نام « کنتسی از هنگ کنگ» با شرکت مارلون براندو و سوفیالورن شرکت داشت.

سیدنی چاپلین در ادامه کار به عنوان بازیگر بر روی صحنه تئاترهای برادوی در نمایش معروف « فانی گرل» نیز به ایفای نقش پرداخت اما بعدها به روزنامه دیترویت گفت:« من هیچوقت آن قوه محرکه ای که پدرم را به کار وا می داشت را در خود حس نکردم. و این شاید به این دلیل است که مثل او مجبور نبودم برای به دست آوردن چند سکه ناچیز و ادامه حیات در خیابان های لندن به رقص بپردازم.»

سیدنی ارل چاپلین در یک قصرمسکونی در شهر بورلی هیلز، محل زندگی اعیان و اشراف به دنیا آمد و نام عموی او (برادر چارلی) که نقش مهمی در پیشبرد زندگی حرفه ای چارلی چاپلین داشت بر او گذاشته شد.

سیدنی دوران کودکی خود را با مادر و برادر بزرگترش چارلی چاپلین جونیور در این قصر مسکونی گذراند و در تعطیلات آخر هفته به دیدار پدرش و همسر سوم او پولت گدار می رفت.

چارلی چاپلین چهار بار ازدواج کرد و تنها فرزند بازمانده از او جرالدین چاپلین بازیگر ۶۴ ساله سینما است که در فیلمی از زندگی چارلی چاپلین به همین نام و با شرکت رابرت داونی جونیور نقش مادر چارلی (مادر بزرگ خود) را بازی کرد.

XS
SM
MD
LG