لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

حمايـت عمر موسی دبير کل اتحاديه عرب از عمر البشير رييس جمهوری سودان


عمر البشير رييس جمهوری سودان، سازمان های امداد رسانی بين المللی را که دولت او دستور به اخراج آنان از ناحيه دارفور داده است جاسوس و دزد خواند. تصميم دولت سودان به اخراج سازمان های امداد رسانی غير دولتی پس از صدور حکم دادگاه کيفری بين المللی به دستگيری عمر البشير صورت گرفت.رييس جمهوری سودان به جنايت جنگی و جنايت عليه بشريت متهم شده است.

آقای البشير در سفری به شمال دارفور تهديد کرد شخصيت های سياسی ، صلحبانان و سازمان های امداد رسانی را که از قوانين سودان پيروی نکنند از کشور اخراج کند.

***

عمر البشير رييس جمهوری سودان روز شنبه در يک گردهمايی بزرگ در خارطوم پايتخت آن کشور سازمان های امداد رسانی بين المللی را که دولت او دستور اخراج آن ها را داده است مورد انتقاد قرار داد و آن سازمان ها را دزد و جاسوس خواند.

رييس جمهوری سودان حکم دستگيری خود توسط دادگاه کيفری بين المللی را يک حرکت سياسی برای از بين بردن صلح در آن کشور ناميد.

آقای البشير متهم است در سرکوب شورش در دارفور به جنايت جنگی دست آلوده است. دولت خارطوم به تلافی حکم دادگاه کيفری بين المللی، گروه های امداد رسانی بين المللی را به همکاری با آن دادگاه متهم و دستور اخراج آنان را صادر کرد.

سخنان ديروز رييس جمهوری سودان نشان می دهد در تصميم دولت وی به اخراج آن سازمان ها تغييری روی نداده است.

در همين حال عمر موسی دبير کل اتحاديه عرب که روز شنبه با رييس جمهوری سودان ملاقات و گفتگو کرد اعلام داشت عمر البشير را در برابر هر تهديد ی عليه ثبات و وحدت سودان حمايت خواهد کرد و افزود ساير گروه های امداد رسانی در دارفور باقی خواهند ماند.

از سوی ديگر نماينده دائمی سودان در سازمان ملل متحد انتقاد شديد جامعه جهانی را از اخراج گروه های امداد رسانی رد و آن سازمان ها را به همکاری با دادگاه کيفری بين المللی متهم کرد .و گفت «ما بايد نظم را در کشور خود برقرار کنيم. ما به آن سازمان ها توصيه به عدم دخالت کرده بوديم ولی آن ها گوش شنوا نداشتند. اين جريان مدت ها است که ادامه دارد و وقت آن رسيده است که ما دست به اقدام بزنيم. دولت نهايت تلاش خود را برای اين که خلائی در کمک رسانی بشر دوستانه به دارفور روی ندهد به کار می گيرد و منابع و پرسنل بسياری بسيج شده اند.»

عبدالمحمود عبدالحليم محمد افزود انتقاد شورای امنيت سازمان ملل از دولت او به منظور پنهان کردن تحريکات دادگاه کيفری بين المللی عليه رهبری سودان است.

اخراج ١٣ سازمان عمده امداد رسانی از دارفور که ٤٠ درصد نيروی کمک رسانی به آن ناحيه را تشکيل می دهد انتقاد سازمان ملل و کشور های جهان را برانگيخته است.

مقامات سازمان ملل می گويند اين تصميم دولت دولت سودان زندگی بيش از دو ميليون نفری را که در دارفور زندگی می کنند متاثر خواهد کرد.

بيش از يک ميليون نفر از ساکنان دارفور نيازمند آذوقه ای هستند که اين گروه های امداد رسانی تامين می کنند و سلامت يک ميليون و ٥٠٠ هزار نفر ديگر نيز وابسته به کمک های بهداشتی و پزشکی اين گروه ها است.

بر اساس کنوانسيون ژنو گرسنگی دادن عمدی به انسان ها تا به حد مرگ که می تواند به طريق مسدود کردن دسترسی آنان به آذوقه صورت گيرد غير قانونی است.

XS
SM
MD
LG