لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

گزارش: سخنان خانم کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به مناسبت روز زن


هیلاری ردهام کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به چند کشور اروپایی به مناسبت روز بین المللی زن مطالبی ابراز داشت که در روزنامه لوموند بین المللی چاپ پاریس درج شده است.

خانم کلینتون می گوید پیشرفت و ترقی زنان خود نوعی سرمایه گزاری است که بازگشت پر ارزشی خواهد داشت زیرا زنان می توانند اقتصاد قوی تری را به وجود بیاورند، جوامع مدنی را زنده تر کنند و صلح و ثبات را به پیش برند.

وی می گوید من در سفری که ۱۱ سال پیش به چین کردم، با زنانی که برای حقوق خود مبارزه می کردند، برخورد کردم. زنانی که با من از تلاش هایشان برای بهتر کردن شرایط زندگی زنان در کشورشان سخن می گفتند. آنان از تبعیض در کار و بیمه های درمانی، از خشونتهای خانگی و از وضع قوانینی که جلوی پیشرفت هایشان را می گیرد، سخن گفتند.

من مجددا برخی از همان زنها را چند هفته پیش، هنگام نخستین سفرم در مقام وزیر امور خارجه آمریکا به آسیا ملاقات کردم. این بار آنان از پیشرفتهایی که طی دهه گذشته به دست آورده اند، به من گفتند. من داستان هایی را مانند داستان آنان در تمام کشورهایی که زنان می خواهند در زندگی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جوامع خود شرکت کنند، شنیده ام. در سال جاری و در روز هشتم ماه مارس، روزی که باز هم از پیشرفتها و مشکلات زنان سخن گفته می شود، ما این فرصت را خواهیم داشت که به نقش حیاتی زنان در حل مشکلات پیچیده قرن بیست و یکم بپردازیم.

خانم کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید دستیابی به حل مشکلاتی که ما امروزه با آن روبرو هستیم بدون مشارکت زنان بسیار پیچیده و سخت است. مشارکت کاملی که نه تنها یک امر دایمی اخلاقی است، بلکه یک ضرورت است. این در حالی است که ما با خطر تولید و توسعه سلاح های اتمی که در خدمت تروریسم است، روبرو هستیم.

علاوه بر آن، ما با خطر سلاح های اتمی نیز روبرو شده ایم.

وزیر امور خارجه آمریکا سپس به یک نمونه بارز از تجاوز به حقوق زنان می پردازد:
«همین چند ماه پیش بود که در افغانستان گروهی از مردان به صورت دختر جوانی در راه مدرسه اسید پاشیدند زیرا مخالف آن بودند که یک دختر آموزش ببیند. این گروه میخواستند دختر جوان و خانواده اش را تهدید کنند، اما همین دختر نوجوان اعلام کرد که پدر و مادرش به او گفته اند حتی اگر قرار است کشته شود نیز به مدرسه رفتن ادامه دهد.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه پیام خویش به مناسبت روز بین المللی زن می گوید «من همچنین در وظایف جدیدم در سفر به سراسر جهان افکار زنانی را که تا به حال ملاقات کرده ام، با خود خواهم داشت. زنانی را که با تلاش هایی خارق العاده در پی تصحیح قوانین هستند، برای این که بتوانند حق مالکیت داشته باشند، برای این که بتوانند از حقوق خود در زندگی زناشویی بهره برند، بتوانند به مدرسه بروند، به کمک خانواده خود برسند و بتوانند حتی در امر حفظ صلح نیز مؤثر باشند.»

.... و من در کنار همکارانم و همچنین تمام سازمان های غیر دولتی یا گروه های خصوصی برای آن که بتوان در جهت پیشبرد مسایل مربوط به حقوق زنان حرکت کرد، مدافع زنان خواهم بود.

... و برای آن که بتوان از تمام امکانات بالقوه استفاده کرد، چرا که این مساله (مساله پاسداری از حقوق زنان) در چهارچوب صلح بین المللی و پیشرفت رفاه اجتماعی و موفقیت برای تمام نسل هایی است که در آینده زندگی خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG