لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

آمريکا دوازده هزار سرباز را تا شش ماه ديگر از عراق خارج ميکند


ارتش آمريکا ميگويد دوازده هزار سرباز را تا آخر سپتامبر ، در چارچوب برنامه پرزيدنت اوباما برای پايان دادن به ماموريت رزمی در عراق تا اوت ۲۰۱۰ ،از عراق خارج ميکند.

مقامات نظامی ميگويند با اين خروج، شمار واحدهای رزمی آمريکا در عراق از چهارده تيپ به دوازده تيپ کاهش می يابد.

به گفته مقامات نظامی چهار هزار سرباز بريتانيائی نيز ظرف چتد ماه آينده از عراق خارج ميشوند.

پرزيدنت اوباما در نظر دارد فراخوانی کامل از عراق را تا آخر ۲۰۱۱ به انجام برساند و به جنگی تقريبا نه ساله پايان بدهد.

ارتش آمريکا برنامه های فراخوانی را روز يکشنبه، اندکی پس از آن اعلام کرد که يک بمب گذار انتحاری دست کم بيست و هشت نفر را در مقابل يک آکادمی پليس در بغداد کشت.

مقامات ميگويند دست کم پنجاه و هفت نفر ديگر نيز در اين حمله مجروح شدند.

پليس ميگويد بمب گذار که سوار موتورسيکلت بود مواد منفجره همراه خود را هنگامی منفجر کرد که متقاضيان استخدام در مقابل آکادمی صف کشيده بودند.

روز شنبه نيز مقامات آمريکائی از کشته شدن يک سرباز آمريکائی در جريان حمله ای که به يک واحد گشتی در استان صلاح الدين واقع در شمال بغداد شد خبر دادند.

در همين حال يک گروه امدادگر که مقر آن در بريتانياست ميگويد زنان درعراق کماکان بی پناه و وضعيتی غم انگيز دارند، هر چند که خشونت در آن کشور در مجموع کم تر شده است.

آکسفام در گزارشی که روز شنبه منتشر کرد ميگويد زنان عراقی قربانيانی فراموش شده هستند ، و عموما از خدمات اوليه و ايمنی محروم اند.

تحقيقات اين گروه نشان ميدهد يک چهارم از زنان عراقی به آب آشاميدنی سالم دسترسی ندارند، يک سوم ، فرزندانشان را به مدرسه نمی فرستند، و به اکثريتی از زنان بيوه، حقوق و مستمری دولتی، حق قانونی آنهاست، پرداخت نميشود.XS
SM
MD
LG