لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

سفینه فضایی کپلر سفر تاریخی خود را آغاز کرد


سفینه فضایی کپلر شبانگاه جمعه سفر تاریخی خود را آغاز کرد. هدف سازمان فضا و هوانوردی ایالات متحده (ناسا) از پرتاب کپلر به فضا یافتن جهان دیگری است در فضای دورافتاده کهکشان راه شیری. جهانی که احتمال حیاتی دیگر در آن وجود داشته باشد.

آیا حیات دیگری وجود دارد؟ این سوالی است که انسان را پیوسته مشغول داشته است. سفینه فضایی کپلر می تواند پاسخی بر این سوال دیرینه داشته باشد.

سفینه کپلر که نام خود را از یوهان کپلر ریاضیدان فیزیکدان و ستاره شناس قرن هفدهم آلمان گرفته است سفر فضایی خود را در تاریکی آسمان شبانگاه جمعه آغاز کرد. سفری به منظور یافتن سیاره هایی چون زمین که احتمال وجود حیات بر آن می رود. سیاره هایی که سطح آن ها نشان از آب و در نتیجه امکان حضور نوعی زندگی داشته باشد.

ولی اگر چنین حیاتی یافت نشود آیا انسان تنها موجود زنده در کهکشان شیری خواهد بود؟ کپلر در طول سفر خود که بیش از سه سال و با هزینه ۶۰۰ میلیون دلارانجام می گیرد پاسخگوی این سوال خواهد بود.

هنگامی که سفینه کپلر ناسا در مدار خود بر دور خورشید قرار گیرد تلسکوپ نصب شده در آن بدون توقف بر صد هزار ستاره ای که ۶۰۰ تا ۳۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارند چشم دوخته و هر چشمک و هر کم نور شدن این ستاره ها را که نشان از گردش آنان در مدار خود دارد مد نظر خواهد داشت.

تلسکوپ سفینه کپلربه قدری قوی است که می تواند شخصی را که شبانگاه در ایوان منزلش چراغی را روشن یا خاموش می کند تشخیص دهد.

ستاره شناسان تاکنون بیش از ۳۰۰ سیاره غیر قابل زیست را که به دور سایر کرات می گردند کشف کرده اند. هدف کپلر یافت سیاره های قابل زیستی چون زمین است ولی این سفینه به دنبال علایم حیات در سیاره ها نخواهد بود. کاری که سفینه های بعدی انجام خواهند داد.

XS
SM
MD
LG