لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۷

دو مقام ارشد آمریکایی با وزیر امور خارجه سوریه دیدار کردند


فرستادگان آمریکا روز شنبه در دمشق با مقامات سوریه به گفت و گو نشستند. از سال ۲۰۰۵، این نخستین دیدار در بالاترین سطح بین دو کشور است.

جفری فلتمن، کفیل مدیر کل وزارت امور خارجه و دانیل شایپرو، مقام کاخ سفید، درباره مناسبات دو جانبه با ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه به تبادل نظر پرداختند. فلتمن گفت و گوها را « بسیار سازنده» توصیف کرد.

ایالات متحده از زمانی که دمشق به ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در سال ۲۰۰۵ ارتباط داده شد، سفیری در دمشق نداشته است. سوریه هرگونه درگیری در آن حادثه را تکذیب کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه در ترکیه گفت ایالات متحده و سوریه بررسی مسائلی را که باید بین آنها مطرح شود تازه آغاز کرده اند، و واشنگتن هنوز درباره گام بعدی تصمیمی نگرفته است.

دولت اوباما گفته است آغاز گفت و شنودی موافقت آمیز با سوریه به این بستگی خواهد داشت که دمشق تروریسم و ستیزه گرانی را که با کوشش های برقراری صلح بین اسراییل و فلسطینیان مخالف هستند، محکوم کند.

سوریه، همراه با ایران، حامیان عمده حزب الله، شاخه سیاسی یک کروه ستیزه گر لبنانی که واشنگتن آنرا یک سازمان تروریستی تلقی می کند، بوده اند.

فرستادگان ارشد آمریکا پیش از سفر به سوریه در روز شنبه، در بیروت با مقامات لبنانی ملاقات کردند و آنها را از ادامه حمایت واشنگتن مطمئن ساختند.

روز جمعه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت ایالات متحده از بریتانیا در برقراری تماس های « سطج پایین» با حزب الله پیروی نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG