لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۷

وزیر امور خارجه روسیه: مذاکره در مورد پیمان جدید تسلیحات استرتژیک باید بی درنگ آغاز شود


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه می گوید باید به تدوین پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک با آمریکا ارجحیت داده شود.

لاوروف این موضوع را روز شنبه در کنفرانس خلع سلاح در ژنو، در پی نخستین دیدار رسمی خود با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کرد.

او گفت روسیه می خواهد نه فقط کلاهک های اتمی بلکه سیستم های رساندن آنها به هدف نیز محدود شود.

روز جمعه، لاوروف و کلینتون از آغازی تازه در مناسبات دو کشور سخن گفتند و عهد کردند در مورد پیمانی برای جایگزینی با پیمان فعلی کاهش تسلیحات استراتژیک، تا هنگام انقضای آن در ۵ دسامبر سال جاری، به توافق برسند.

لاوروف پیمان استارت (معاهده کاهش سلاح های استراتژیک) را «منسوخ» نامید و با موضع کلینتون مبنی بر اهمیت درباره پیمان جدید بی درنگ آغاز شود موافقت کرد.

کلینتون گفت بحث های او با لاوروف سازنده بود و مجموعه ای از مسایل دو جانبه، از جمله کنترل تسلیحات، ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی، افغانستان، ایران و کره شمالی را در بر می گرفت.

کلینتون و لاوروف هر دو پذیرفتند که اختلاف بین دو کشور در پاره ای از مسایل باقی است: درگیری آمریکا در کوزوو، و سیاست های روسیه در گرجستان در پی حمله نظامی سال پیش به آن کشور از آن جمله هستند.

خانم کلینتون گفت ایالات متحده و روسیه در نگرانی های فزاینده نسبت به توسعه اتمی ایران سهیم هستند، اما در مورد چگونگی زیر فشار گذاشتن تهران به منظور رها کردن کوشش برای دست یابی به تسلیحات اتمی اختلاف نظر دارند.

XS
SM
MD
LG