لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۲

گزارش هنری: نیم قرن  پس از فیلم زندگی شیرین، فیلمی درباره زندگی  فلینی ساخته می شود


فیلم « ۹ » برداشتی از یک نمایش موزیکال است که بر اساس زندگی فدریکو فلینی فیلمساز فقید ایتالیایی ساخته شده و در سال ۲۰۰۷ بر روی صحنه تئاتر برادوی آمد. این فیلم قرار است که امسال، هم زمان با پنجاهمین سالگرد ساخته شدن فیلم « زندگی شیرین»، معروف ترین اثر فلینی با شرکت مارچلو ماسترویانی و آنیتا اکبرک به روی پرده سینماها بیاید. این فیلم در حقیقت تکمیل کننده داستان فیلم معروف دیگری از فدریکو فلینی به نام هشت و نیم محسوب می شود.

فیلم « ۹» داستان زندگی یک کارگردان سینما به نام « گیدو کونتی» است که در جستجوی یک ایده ابتکاری برای ساختن یک فیلم جدید است. فیلمی که بتواند با فیلم های قبلی او برابری کند. اما آنچه از این پس واقع می شود، تضادها و تفاوت های فاحشی است که بین قدرت خلاقه کارگردان و نتیجه حاصله از تصورات او در قالب فیلم وجود دارد.

همسر این کارگردان نیز که در طول سالیان علیرغم وجود ۲۱ معشوقه همچنان در کنار او ایستاده است، یک بار دیگر و برای آخرین بار به او فرصتی داده است تا گذشته ها را جبران کند.

این فیلم تماما در استودیویی در شهر سینمایی « چینه چیتای » رم همان مکانی که فدریکو فلینی فیلم هشت و نیم و زندگی شیرین را در آن ساخته فیلمبرداری شده است.

فیلم زندگی شیرین، نقطه تغییر مسیر فلینی از فیلم های نئوریالیستی به فیلم های هنری است. این فیلم، نمایشگر زندگی بخشی از جامعه رم در دهه ۱۹۵۰ میلادی و گردشی است در محور زندگی زوال پذیر یک ستاره سینما، نظرگاه های مذهبی که با اکران فیلم باعث شد کلیسای کاتولیک و واتیکان فلینی را ترد کنند و نیز زندگی فسادآلوده طبقه آریستوکرات ایتالیا. کمتر فیلمسازی تا آن زمان توانسته بود نگاهی چنین صریح و تیزبینانه به جامعه اطراف خود و به ویژه نفوذ مذهبی واتیکان در این جامعه داشته باشد.

در فیلم تازه « ۹» که دنباله داستان فیلم هشت و نیم ساخته ۱۹۶۳ فلینی محسوب می شود و توسط راب مارشال کارگردانی شده است، دنیل دی لوییس بازیگر ایرلندی تبار برنده جایزه اسکار، نقش فدریکو فلینی یا گیدو کنتی ، کارگردان میان سال ایتالیایی را به عهده دارد که می کوشد میان زندگی هنری، زندگی خصوصی، معشوقه های بی شمار، همسرش کلارا ، سرگرمی های گوناگون و یک مادر پرتوقع نوعی توازن برقرار کرده و در عین حال یک فیلم هنری برجسته نیز به عالم سینما عرضه کند.

دنیل دی لوییس که بیشتر به خاطر بازی در نقش های دراماتیک و جدی شناخته شده است ، برای نخستین بار در این فیلم موزیکال به اجرای رقص و آواز می پردازد که همین مسئله فیلم « ۹ » را از هم اکنون در زمره فیلم های غیرمتعارف قرار داده است.

در این فیلم موزیکال که درواقع نوعی سرسپاری به فدریکو فلینی نیز به شمار می رود، ماریون کوتیلار، بازیگری که پیش از این برای بازی در نقش ادیت پیاف خواننده فقید فرانسوی به دریافت جایزه اسکار نایل شد نقش همسر فلینی را ایفا می کند. پنه لوپه کروز، نیکل کیدمن و کیت هادسن نیز نقش معشوقه های متعدد این کارگردان را به عهده دارند.

سوفیا لورن، بازیگر قدیمی سینمای ایتالیا در فیلم نقش مادر فدریکو فلینی ،شخصیت اول فیلم را به عهده دارد. اغلب بازیگران فیلم موزیکال « ۹» از جمله سوفیا لورن، پنه لوپه کروز، نیکل کیدمن، جودی دنچ و دنیل دی لوییز جزو برندگان جوایز سینمایی اسکار به شمار می روند.

منتقدین سینمایی از هم اکنون فیلم ۹ را که مراحل پایانی و تدوین را می گذراند با فیلم موزیکال « شیکاگو» مقایسه کرده اند. برخی دیگر آن را محصولی شبیه به فیلم « تمام آن همه هیاهو برای هیچ» درباره زندگی باب فاسی ، کارگردان تئاترهای برادوی می دانند که با تغییر سلیقه اعضای رای دهنده اسکار و برنده شدن فیلم میلیونر زاغه نشین حتما می تواند شانس نامزدی و موفقیت در به دست آوردن نامزدی اسکار سال آینده را نیز داشته باشد.

XS
SM
MD
LG