لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۰

گزارش وزارت امور خارجه آمريکا: سهم جمعیت معتادین در ایران بالاترین رقم در جهان است


گزارش وزارت امور خارجه آمريکا: سهم جمعیت معتادین در ایران بالاترین رقم در جهان است
گزارش وزارت امور خارجه آمريکا: سهم جمعیت معتادین در ایران بالاترین رقم در جهان است

گزارش وزارت امور خارجه آمريکا که بتازگی منتشر شده است می گوید ایران یک کشور عمده انتقال مواد مخدر، تریاک و حشیش و نیز یک مصرف کننده عمده است. گزارش "استراتژی بین المللی کنترل مواد مخدر در سال ۲۰۰۹" ، حاکی است بزرگترین میزان تریاک که از افغانستان بیرون می آید، شاید بالغ بر ۶۰ درصد، از طریق ایران برای مصرف کنندگان در خود ایران، روسیه و اروپا می گذرد.

گزارش همچنین می گوید دست کم سه میلیون و شاید بیشتر معتاد در ایران وجود دارند، و اضافه می کند ادامه کشف و ضبط مقادیر زیاد تریاک و مواد مخدر در ایران نشان می دهد کشور یک اپیدمی اعتیاد و سوءاستفاده از مواد مخدر را بویژه در میان جوانان تجربه می کند.

بنا بگرارش وزات امور خارجه آمريکا، سهم جمعیت معتادین در ایران بالاترین رقم در جهان است. گزارش با استناد به بررسی های اداره مواد مخدر و بزهکاری وابسته به سازمان ملل متحد از سال ۱۹۹۹، می گوید تخمین زده می شود که ۸/۲ درصد جمعیت ایران بین سنین ۱۵ و ۶۴ سال به مواد مخدر معتاد هستند. اما، گزارش وزات امور خارجه یاد آور می شود که بسیاری از دست اندرکاران، بویژه در مراکز درمانی و پزشکی، می گویند درصد معتادین حتی بالاتر است.

گزارش وزارت امور خارجه می گوید دولت ایران گام های قاطعی علیه مواد مخدر غیر قانونی، بخصوص در جلوگیری از ورود و خروج آنها برداشته است. ایران ادعا می کند ۵۰ هزار پلیس و نیروهای امنیتی منظما در امتداد مرز با افغانستان و پاکستان مستقر هستند، و کوشش های پلیس و پاسداران انقلاب، به کشف و ضبط مقادیربسیار زیاد مواد مخدر منجر شده است.

افزون بر این، دولت ایران اخیرا بار دیگر بر درمان بعنوان پاسخی به اعتیاد، بجای زندان و بازداشت تاکید گداشته است. بیشتر بودجه مبارزه با مواد مخدر را برای ادامه برنامه هایی با استفاده از فراهم آوردن داروهای صناعی و کوشش های دیگر بمنظور درمان معتادین و ادغام دوباره آنها در جامعه صرف می کند.

دولت آمريکا به تشویق همکاری منطقه ای علیه قاچاق مواد مخدر ادامه می دهد. گزارش وزارت امور خارجه یاد آور می شود که ایران و ایالات متحده نقطه نظرهای مشابهی در مورد مواد مخدر غیر قانونی و تاثیر منطقه ای تجارت موادی که در افغانستان تولید می شود، ابراز داشته اند.
در محتوای جلسات چند جانبه، ایالات متحده و ایران بگونه ای سازنده در مساله قاچاق مواد مخدر همکاری کرده اند. منافع هردو کشور، و نیز تمامی منطقه ایجاب می کند چنین کوشش هایی علیه مصیبت قاچاق مواد مخدر و اعتیاد ادامه یابد.

XS
SM
MD
LG