لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

گزیده روزنامه های شنبه ١٧ اسفند در ايران


کانون مدافعان حقوق بشر

روزنامه اعتماد به انتشار سخنان قاضی حداد، معاون امنیت دادسرای تهران درباره پلمب «کانون مدافعان حقوق بشر» پرداخته است. به گفته این مقام قضایی، مسوولان کانون برای فعالیت دفتر این کانون مجوز دريافت نکرده بودند.

قاضی حداد می گوید «وزارت کشور» در این خصوص پیشتر به کانون مدافعان حقوق بشر تذکر داده بود تا اينکه کميسيون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور خواستار «پلمب و تعطيلی» اين دفتر می شود. به گفته قاضی حداد، کانون مدافعان حقوق بشر با «درخواست وزارت کشور» و «تحقيقات وزارت اطلاعات»، پلمب شد پرونده آن اکنون در دادسرا مفتوح است. وی اضافه می گند اگر کانون مدافعان حقوق بشر برای اخذ مجوز اقدام نکند، پرونده برای تعطيلی هميشگی به دادگاه ارسال می شود و هر وقت مجوز بگيرد، می تواند فعاليت کند.

ایران هزینه ساخت دو نیروگاه اکودار را تامین می کند

روزنامه کیهان از تامین هزینه ساخت دو نیروگاه برق در اکوادور توسط جمهوری اسلامی خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، این خبر از سوی «حمید چیتچیان»، معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی در اکوادور اعلام شده است.

به نوشته روزنامه کیهان، جمهوری اسلامی قرار است همچنین وامی به مبلغ ۴۰ میلیون دلار برای توسعه شرکت های کوچک و متوسط در این کشور اختصاص می دهد. به نوشته کیهان، این توافقات در راستای موافقت نامه های همکاری قرار دارد که در جریان سفر رئیس جمهوری اکوادور به تهران در چند ماه گذشته حاصل شد.

کاهش پنجاه درصدی مساحت جنگل های ایران

روزنامه سرمایه از نصف شدن مساحت جنگل های ایران در ۳۰ سال گذشته خبر می دهد. به نوشته سرمایه، در سال های اخیر، ایران در زمره کشورهای تخریب کننده محیط زیست قرار گرفته و شاخص های زیست محیطی کشور نزول یافته است.

معصومه ابتکار، «رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران» در این باره می گوید: موضوع محیط زیست از دستورکار بخش های اجرایی خارج شده و این امر موجب تخریب بی رویه و آلودگی های زیست محیطی شده است.

روزنامه سرمایه همچنین به نقل از اسماعیل کهرم، «استاد دانشگاه و صاحب نظر مسائل محیط زیست» دلیل عمده تخریب جنگل ها را چرای چهار میلیون دام در کشور معرفی می کند. به گفته این کارشناس محیط زیست، جنگل نشین هایی که هنوز تکلیف شان معلوم نیست و هنوز برای سوخت و انرژی از چوب استفاده می کنند، هم از دیگر عوامل تخریب جنگل ها هستند.

به گفته اسماعیل کهرم، رویکرد سازمان منابع طبیعی و سازمان جنگل ها و مراتع کشور، رویکرد بهره برداری است و فقط کافی است که یک روز تعداد کامیون هایی که در جاده شمال هیزم و چوب بار می زنند را بشماریم.

XS
SM
MD
LG