لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

گورباچف: جامعه جهانی چشم انداز تسلیحات اتمی ایران را با استفاده بیشتر از گفت و شنود کمرنگ کند


میخاییل گورباچف، رییس جمهوری شوروی سابق می گوید حزب روسیه متحد، به رهبری ولادیمیر پوتین نخست وزیر، به بدترین کمونیست هایی که گورباچف زمانی آنها را هدایت می کرد شباهت دارد.

گورباچف در مصاحبه ای با خبرگزاری آسوسیتد پرس از«روسیه متحد» بعنوان حزب بوروکرات ها انتقاد می کند و آنرا «بدترین شکل» حزب کمونیست اتحاد شوروی می داند. او همچنین می گوید پارلمان روسیه از استقلال لازم بی بهره است و معتقد است دادگستری با موازین قانون اساسی روسیه کاملا تطبیق نمی کند.

رهبر شوروی سابق گفت به گمان او زمان بهبود مناسبات بین روسیه و آمریکا فرا رسیده است و از جامعه جهانی خواست چشم انداز تسلیحات اتمی ایران را با استفاده بیشتر از گفت و شنود کمرنگ کند. گورباچف در نگاهی به گذشته گفت او قصد نداشت اتحاد شوروی سابق را از هم بپاشاند، بلکه می خواست کمونیسم را سامان دهد.

او خود را یک «مخالف مطلق ازهم پاشیدگی ملت» توصیف کرد و گفت هنوز امیدوار است اوکراین، قزاقستان، و بلاروس در تشکیل یک اتحادیه جدید به روسیه بپیوندند.

گورباچف گفت بحران اقتصادی جهانی نشان داد کاپیتالیسم باید با عناصری از سیستم سوسیالیسم تعدیل شود و افزود: این بحران «درسی دشوار» برای آمریکا بود که بیاموزد کارها همیشه در مسیر آن پیش نخواهد فت.

گورباچف، برنده جایزه صلح نوبل، در حال حاضر ریاست بنیاد گورباچف را بر عهده دارد که در سال ۱٩٩۲با هدف پیشبرد ارزش های دمکراتیک و اصول اخلاقی و انسانی تاسیس شد.

XS
SM
MD
LG