لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

هيلاری کلينتون در نشست ناتو پيشنهاد کرد ايران به کنفرانس بين المللی ٣١ ماه مارس برای افغانستان دعوت شود


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا پيشنهاد کرده است جمهوری اسلامی ايران را به کنفرانس بين المللی برای افعانستان که قرار است در ٣١ ماه مارس برگزار شود، دعوت کنند.

در نشست ناتو در بروکسل خانم کلينتون پيشنهاد کرد کنفرانس بزرگی مرکب از کشورهای همسايه افغانستان از جمله ايران، و نيز اعضاء و هم پيمانان ناتو، تشکيل شود.

وزير امور خارجه آمريکا معتقد است که تلاشهای منطقه ای برای برخورد با افراط گرائی در پاکستان و افغانستان، حياتی است.

گرچه محل نشست کنفرانس هنوز اعلام نشده است اما خانم کلينتون توصيه کرد که گشايش نشست سطح وزيران امور خارجه را بان کي-مون دبير کل سازمان ملل، به عهده بگيرد. وزير امور خارجه آمريکا همچنين پيشنهاد کرد که «کائی عيد» (۱) فرستاده ويژه برای افغانستان، رياست نشست را به عهده گيرد.

وزيران ناتو وضعيت افغانستان را در آستانه انتخابات رييس جمهوری، بررسی کرده اند. آنان توافق کردند که به مقامات افغان برای برقراری امنيت و برگزاری انتخابات عادلانه و آزاد، کمک کنند.

در همين حال روز پنجشنبه رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا استراتژی آمريکا را در افغانستان با همتای کانادائی خود «پيتر مک کی،»(۲) در ميان گذاشت.

دعوت از ايران برای شرکت در مذاکرات افغانستان زمانی روی ميدهد که آمريکا سياست انزوای جمهوری اسلامی ايران و تأسيس دفتر حفاظت منافع آمريکا را در تهران، مورد بررسی قرار داده است.

۱- Kai Eide
Peter McKay-۲


XS
SM
MD
LG