لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۳

واکنش مقدماتی ايران به پيشنهاد آمريکا برای ديدار در کنفرانس افغانستان مثبت بود


واشنگتن تايمز زير عنوان"کلينتون کنفرانس فراگير را به روی ايران می گشايد" می نويسد دولت اوباما نخستين نگرش عمده خود را به ايران روز پنجشنبه با پيشنهاد تشکيل يک کنفرانس عالی در باره افغانستان در اواخر اين ماه، که اميدوار است دولت تهران را هم در بر بگيرد، انجام داد.

واشنگتن تايمز می نويسد اين مجمع که هيلاری کلينتون وزيرامورخارجه آمريکا آن را جلسه ای فراگير ناميد به احتمال قوی در هلند برگزار ميشود و کشورها و سازمانهائی را که در آينده افغانستان منافعی دارند گرد هم جمع ميکند .

واشنگتن تايمز می نويسد خانم کلينتون به وزيران امورخارجه ناتو در مقر اين اتحاديه در بروکسل گفت آمريکا کنفرانسی در سطح وزيران را در باره افغانستان و چالشی گسترده تر منطقه ای برای سی و يکم مارس پيشنهاد ميکند.

واشنگتن تايمزاظهارات خانم کلينتون را نقل ميکند که گفت اگر به سوی چنين کنفرانسی برويم انتظار ميرود ايران نيز به عنوان يک همسايه افغانستان دعوت شود .

واشنگتن تايمز می نويسد خانم کلينتون بعدا در يک کنفرانس خبری گفت اين راهی برای گردهم آوردن تمامی طرفهای ذينفع و علاقمند است.

واشنگتن تايمز می نويسد مير علی محمدی ، سخنگوی نمايندگی ايران در سازمان ملل متحد گفت ايران منتظر اطلاعاتی بيشتر است اما نسبت به شرکت در کنفرانس لحنی مثبت داشت.

واشنگتن تايمز بخشی از ای ميل وی را برای اين روزنامه نقل ميکند که ميگويد جمهوری اسلامی ايران به افغانستانی با ثبات و امن علاقه ای واقعی دارد و مداوما در سطوحی يک جانبه و چند جانبه برای تقويت صلح در آن کشور جنگ زده همکاری کرده است.

* برنامه اوباما برای صحبت با ايران و سوريه بريتانيا را به ازسرگيری تماس با حزب الله تشويق کرد

نيويورک تايمز زير عنوان"بريتانيا گفتگو با حزب الله را از سر ميگيرد" می نويسد دولت بريتانيا روز پنجشنبه گفت تماس با بازوی سياسی گروه ستيزه گر حزب الله در لبنان را مجددا برقرارميکند.

نيويورک تايمز می نويسد اين اقدام چهار سال پس ازقطع اين مناسبات توسط بريتانيا و متحد شدن اش با آمريکا در معرفی حزب الله به عنوان يک گروه تروريستی انجام گرفت.

نيويورک تايمز می نويسد يک سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا گفت در اين باره قبلا با آمريکا صحبت شده بود.

نيويورک تايمز می نويسد کارشناسان خاورميانه ميگويند بنظر ميرسد پيشنهاد آقای اوباما برای گشودن باب مذاکره با ايران و اعزام نمايندگانی برای تبادل نظر با سوريه در چارچوب طرح گسترده تر آقای اوباما در مورد صحبت با کشورهائی دشمن که دولت بوش از آنها دوری ميکرد، مشوق بريتانيا در اتخاذ اين تصميم بوده است.

نيويورک تايمز نظر پال سيلم مدير مرکز خاورميانه بنياد کارنگی در بيروت را نقل ميکند که ميگويد وقتی آمريکا مذاکرات با سوريه و ايران را شروع ميکند حزب الله مسئله ای دشوار ميشود و تصميم بريتانيا در گشودن باب تماسی مستقيم با حزب الله می تواند به رفع مشکل کمک کند.

* نقش ايران در افغانستان جزو موضوع های اصلی در سفر کلينتون به خاورميانه و اروپا بود

وال استريت جرنال زير عنوان"آمريکا صحنه را برای ديدار با ايران در کنفرانس افغانستان تنظيم ميکند" می نويسد آمريکا کنفرانسی زيرنظر سازمان ملل متحد در باره افغانستان را پيشنهاد کرده است که می تواند مکانی را برای نخستين تماس ميان تيم سياست خارجی پرزيدنت اوباما و کادر رهبری ايران فراهم کند.

وال استريت جرنال با اين يادآوری که هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا گفته است ايران می تواند در ايجاد ثبات در افغانستان و جلوگيری از قاچاق تسليحات به آن کشور و بستن راه بر قاچاق مواد مخدر از افغانستان نقشی مهم داشته باشد می نويسد ايران جزو موضوع های اصلی بحث و تبادل نظر در جريان سفراخير خانم کلينتون به خاورميانه و اروپا بود.

XS
SM
MD
LG