لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۵

کلينتون و محمود عباس از رهبر جمهوری اسلامی خواستند به مداخله در امور فلسطینیان پایان دهد


هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا، روز چهارشنبه رهبر جمهوری اسلامی ايران را پس از آنکه آيت الله خامنه ای خواستار «مقاومت» بر عليه اسرائيل شد، به دخالت در امور فلسطينيان متهم کرد.

آقای خامنه ای در بيانات روز چهارشنبه خود دولت اسرائيل را «يک غده سرطانی» توصيف کرد و گفت که پرزيدنت اوباما همان راه اشتباه آميز جرج بوش را در حمايت از اسرائيل، ادامه ميدهد.

خانم کلينتون و محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطين اظهارات آيت الله خامنه ای را رد کردند. آقای عباس گفت که بهتر است ايران به امور خود بپردازد و از تلاش برای دامن زدن به اختلافات فلسطينيان دست بردارد.

خانم کلينتون همچنين در بروکسل به خبرنگاران گفت که طی کنفرانس اعانه دهندگان فلسطين در شرم الشيخ در مصر، شکايت های مکرّری درباره جمهوری اسلامی ايران از رهبران عرب شنيده است. وزير امور خارجه آمريکا گفت جمهوری اسلامی ايران ميخواهد از طريق حمايـت مالی از تروريسم در امور داخلی منطقه دخالت کند، حال چه اين حمايـت از حزب الله لبنان بشود، چه حمايت از حماس، يا عوامل ديگر.

خانم کلينتون همکاری با ايران را رد نکرد اما گفت مراوده با ايران بايد جنبه «سازنده» داشته باشد.

روز چهارشنبه وزير امور خارجه آمريکا و محمود عباس در کرانه غربی رود اردن، ديدار کردند.

در رويدادی ديگر در اين هفته وزير امور خارجه عربستان سعودی از همتايان عرب خود خواست که بقول وی با «چالش ايران» مقابله کنند.

در کنفرانس وزيران امور خارجه کشورهای عربی در قاهره در روز سه شنبه، شاهزاده سعود الفيصل گفت که حل و فصل مسائل اعراب به موضع مشترک آنان در برابر اقدامات ايران نسبت به امنيت خليج فارس و برنامه اتمی جمهوری اسلامی، بستگی خواهد داشت.

در تهران، مقامات جمهوری اسلامی ايران در يک کنفرانس دو روزه درباره آنچه که جنايات جنگی اسرائيل نام گزارده بودند به حمله ماه ژانويه اسرائيل عليه حماس در نوار غزه و ١٣٠٠ کشته آن جنگ، پرداختند.

XS
SM
MD
LG