لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۶

گزارش سیاسی: پیشنهاد تشکیل کمیسیون مستقل تحقیق در مورد سیاست های امنیتی دولت بوش 


دبورا تیت، خبرنگار صدای آمریکا، کنگره ایالات متحده

پاتریک لیهی، رییس کمیته قضایی سنای ایالات متحده، پیشنهاد تشکیل یک کمیسیون مستقل را داده تا سیاست های دولت بوش پیرامون مسائل جنجال برانگیزی همچون رفتار با زندانیان، استراق سمع و نیز مواردی که به حمله ایالات متحده به عراق منجر شد را مورد تحقیق قرار دهد.

اما قانونگذاران و کارشناسان حقوقی بر سر به مصلحت بودن چنین پیشنهادی اتقاق نظر ندارند.

لیهی، نماینده دموکرات ورمانت و رییس کمیته قضایی سنا می گوید:« این کمیسیون غیر حزبی و نحوه رفتار با زندانیان بازداشتگاه گوانتونامو و زندان ابوغریب در عراق را مورد بررسی قرار خواهد داد. اطلاعات نادرستی که جنگ علیه عراق را توجیه کرد و استراق سمع بدون مجوز قانونی شهروندان ایالات متحده نیز از جمله موضوعات مورد تحقیق این کمیته خواهد بود.»

این کمیسیون عملکرد مشابهی با کمیته ای که آپارتاید در آفریقای جنوبی را مورد تحقیق قرار داد خواهد داشت و قدرت بازرسی دارد اما اتهامات جنایی به مسولان وقت وارد نخواهد کرد.

لیهی که ریاست جلسه مقدماتی پیرامون تشکیل این کمیته را به عهده داشته گفته است:« ما همانگونه که خطای کشورهای دیگر را به آنها گوشزد می کنیم، نباید در پاسخگویی نسبت به آن چه در در گذشته انجام داده ایم، هراس داشته باشیم. باید دریابیم که امنیت ملی، به معنای محافظت از کشور با رعایت قوانین و ارزش هایمان و نه با زیر پا گذاشتن آن هاست. »

واکنش های ضد و نقیضی در قبال پیشنهاد تشکیل این کمیسیون وجود دارد.

باراک اوباما، پرزیدنت دموکرات گفته است ایده تشکیل این کمیسیون به منظور تحقیق پیرامون عملکرد رییس جمهوری پیشین را مورد بررسی قرار می دهد، اما در عین حال به توجه به آینده بیش از نگاه به گذشته علاقه مند است.

قانونگذاران جمهوری خواه می گویند پیشنهاد تشکیل کمیسیون به جز دامن زدن به سیاست های حزبی، ثمره ای نخواهد داشت.

آرلن اسپکتر، سناتور پنسیلوانیا می گوید وزارت دادگستری کشور در تکمیل چنین تحقیقاتی کفایت کامل دارد.

جان کورنین، سناتور جمهوری خواه تگزاس می گوید:« کنگره سهم خود را در قبال تحقیق پیرامون سیاست های بوش انجام داده است. ۳۲۰ ساعت شهادت شاهدان در ۱۵۰ جلسه در صحن علنی و ۳۲۰۰ صفحه مدرک از شهادت ها داریم که نتیجه آن یک گزارش ۱۷ هزار صفحه ای است که در دسترس عموم قرار دارد.»

حتی برخی از نمایندگان دموکرات نیز تشکیل چنین کمیسیونی را مورد پرسش قرار داده اند.

دایان فاینستین، سناتور کالیفرنیا و رییس کمیته اطلاعاتی سنا می گوید اعضای این کمیته تحقیقات مستقل در زمینه سیاست های امنیت ملی دولت بوش را در دست اجرا دارند.

فردریک شوارتز که از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۶ مشاور ارشد کمیته فعالیت های امنیتی سنا بوده می گوید:« دستیابی به اطلاعات پیرامون سیاست های مبارزه با تروریسم دولت امری ست که ما به خود و کشورمان مدیون هستیم. ما از سو استفاده ها و بدرفتاری هایی که صورت گرفته آگاهیم و این بدرفتاری ها عامل تزلزل جایگاه جهانی ما در قلب و ذهن گرو هایی که ما با دشمنی پیدا کرده اند بوده است. ما نباید از شنیدن واقعیت رویگردان باشیم.»

پیشنهاد تشکیل کمیته مستقل سناتور لیهی مشابه طرح قانونی است که جان کونیرز، نماینده میشیگان در کمیته قضایی کنگره مطرح کرد.

بر اساس این طرح قانونی، یک کمیسیون مستقل و غیر حزبی تشکیل می شود که فعالیت های دولت پیرامون زندانیان و استراق سمع غیرقانونی و مسائل دیگر را مورد تحقیق قرار خواهد داد.

به نظر می رسد تشکیل یک کمیته مستقل برای تشکیل چنین کمیسیونی از حمایت افکار عمومی برخوردار است. نظرسنجی اخیر گالوپ از حمایت ۶۲ درصدی مردم آمریکا از این ایده حکایت می کند.

XS
SM
MD
LG