لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

گزارش: نامزدهای اصلی ریاست آژانس بین المللی انرژی برنامه های آتی خود را اعلام کردند


در حالی که انتظار می رود جانشین محمد البرادعی، رییس فعلی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه مارس انتخاب شود دو نامزد عمده احراز این مقام روز چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در وین، پایتخت اتریش برنامه های خود را برای آژانس اعلام کردند.

یوکیا آمانو فرستاده ژاپنی اظهار داشت وی توازن را در زمینه عدم گسترش سلاح های هسته ای، استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی، و همکاری های بین المللی در این زمینه به کار خواهد گرفت. وی گفت : من از کشوری می آیم که بمباران هیروشیما و ناکازاکی را تجربه کرده است. و در نتیجه به عدم گسترش سلاح های هسته ای متعهدم و این تعهد در انجام وظایف در آژانس من نقش خواهد داشت.

انتظار می رود آقای آمانو تمایلات سیاسی در روند کار آژانس را کاهش دهد.

رقیب یوکیا آمانو، عبدالصمد مینتی است که در گذشته از فعالان جنبش ضد نژاد پرستی آفریقای جنوبی بود. آقای مینتی نوید میانجیگری و مذاکرات بیشتر را در مسائل بحران برانگیز هسته ای می دهد. وی می گوید :با گسترش انرژی هسته ای در جهان آژانس می باید نقش فعالی در کشور هایی که برای اولین بار این گونه انرژی را تولید و استفاده می کنند داشته باشد؛ مسائلی چون زیربنای مناسب ایمنی و امنیت.

دوازده سال ریاست محمد البرادعی در آژانس آن را از گمنامی به سازمانی که نقش عمده ای در تحقیق و بررسی برنامه های احتمالی تسلیحات اتمی ابتدا عراق و سپس ایران دارد تبدیل کرد. رییس آینده آژانس نیز که توسط یک هیئت از 35 کشور عضو انجام خواهد شد چالش های عمده ای را در پیش رو خواهد داشت.

پایان گرفتن سه دوره ریاست آقای البرادعی در ماه نوامبر و انتخاب رییس جدید آژانس در زمانی صورت می گیرد که دولت جدید ایالات متحده از آمادگی خود برای گفتگو با ایران در مورد مساله اتمی آن کشور و سایر چالش های امنیتی خبر داده است.

به نظر می رسد واشنگتن به دلیل کمتر بودن تمایلات سیاسی یوکیا آمانو از او حمایت می کند.XS
SM
MD
LG