لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

ناتو رابطه با روسیه را از سر می گیرد


وزیران امور خارجه ناتو موافقت کرده اند روابط رسمی سطح بالا با روسیه، که سال پیش پس از هجوم ارتش روسیه به گرجستان بحال تعلیق درآمد، از سرگرفته شود.

یاپ د هوپ شفر، دبیر کل ناتو این تصمیم را روز پنجشنبه در جلسه وزیران در بروکسل اعلام کرد. او تاریخی را مشخص نساخت، اما پیشنهاد کرد این کار در زودترین زمان ممکن پس از اجلاس رهبران ناتو در ماه آوریل انجام گیرد.

در مسکو، وزارت امور خارجه روسیه از این اقدام استقبال کرد.

پیشتر، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا ناتو و روسیه را به کوشش برای آغاز تازه در مناسباتشان، که در پی هجوم سربازان روسیه به گرجستان در سال گذشته بحال تعلیق در آمد، فرا خواند.

او گفت زمان آن رسیده است که آغازی تازه با روسیه بررسی شود، و خواهان کوشش های سازنده در حوزه های منافع مشترک، کنترل تسلیحات و کمک به مردم افغانستان شد.

در مورد افغانستان، هیلاری کلینتون پیشنهاد کرد یک کنفرانس بین المللی در سطح بالا، احتمالا زیر نظر سازمان ملل متحد، برای بررسی وضعیت منطقه تشکیل شود.

کلینتون پیشتر در روز چهارشنبه ایران را تهدیدی برای اروپا و روسیه توصیف کرد، و همکاری برای مقابله با این تهدید را «زمینه ای بسیار غنی برای بررسی در گفت و گو با مسکو» نامید.

کلینتون گفت بباور او روسیه بتدریج درک می کند که سیستم پیشنهادی دفاع موشکی آمریکا در اروپا متوجه ایران است و به هیچ وجه روسیه را تهدید نمی کند.

XS
SM
MD
LG