لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۲

سازمان ملل متحد و ناتو از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان در ماه اوت استقبال کردند


سازمان ملل متحد و ناتو از تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰ اوت استقبال کرده اند.

کای آیدی، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، روز چهارشنبه گفت این تاریخ به کمسیون مهلت خواهد داد برای انتخابات آماده شود. همچنین فرصت کمپین انتخاباتی را برای کاندیداها فراهم می آورد، و به نیروهای افغان و بین المللی اجازه خواهد داد اقدامات لازم را برای تامین امنیت انجام دهند.

ناتو نیز بیانیه ای صادر کرد که حساسیت های آن نسبت به شرایط امنیتی را منعکس می کند.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان از مسئولان انتخابات درخواست کرده بود تاریخ رای گیری را از اوت به آوریل – پیش از انقضای دوره ریاست جمهوری او در ماه مه- تغییر دهند.

کمیسیون انتخابات گفت به دلیل شرایط هوا، مسایل امنیتی و مشکلات لجیستیکی، انتخابات نمی تواند زودتر برگزار شود.

ایالات متحده و گروه های افغان نیز گفته اند ترتیب دادن انتخابات عادلانه، آزاد و امن در افغانستان پیش از ماه اوت دشوار خواهد بود.

پیشتر در روز چهارشنبه، حنیف اتمر وزیر کشور افغانستان گفت پلیس تمام توان خود را برای تامین امنیت به کار خواهد گرفت، اما هشدار داد ستیزه گران طالبان سعی خواهند کرد انتخابات را برهم بزنند.

در خبری دیگر، رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفت تعیین تاریخی برای خروج سربازان بین المللی از افغانستان غیر ممکن خواهد بود. او گفت کمان نمی کند که ماموریت جاری در افغانستان در آینده ای نزدیک تکمیل شود.

XS
SM
MD
LG