لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

گزارش هنری: میلیونر زاغه نشین، کماکان مورد توجه تماشاگران سینماست


آلن سیلورمن، خبرنگار صدای آمریکا، هالیوود

فیلمی که داستان آن از حلبی آباد های شهر مومبای (بمبئی) آغاز شد و به زرق و برق جوایز اسکار در هالیوود خاتمه یافت و هشت جایزه اسکار را از آن خود ساخت، ماجرای رمانتیک از هیچ به همه چیز رسیدن یک پسر بچه فقیر است که بنا بر گفته منتقدین سینمایی توانسته است زندگی و زنده بودن را جشن بگیرد.

فیلم میلیونر زاغه نشین، کپی هندی از فیلم « مسابقه هوش» ساخته رابرت ردفورد است که نشان می دهد چگونه مردم یک کشور محصور سرنوشت و برنده شدن یک پسربچه بی سواد و خجالتی به نام جمال می شوند.

اما چگونه یک نوجوان فقیر و بی سواد که در فقیرترین محلات مومبای رشد و نمو کرده و هیچگاه به مدرسه نرفته است و در حال حاضر به عنوان آبدارچی در یکی از شرکت های کامپیوتری شهر به کار مشغول است می تواند جواب تمام این سئوالات مشکل در زمینه هایی از ورزش گرفته تا ادبیات را بدون آن که تقلب کرده باشد بداند؟

سیمون بوفوی، برنده اسکار بهترین فیلمنامه، پس از آن که مدتی در مومبای زندگی کرد، داستان فیلم سرنوشت دیگری پیدا کرد و به صورت کنونی در مسیر تازه ای به حرکت درآمد.

بوفوی می گوید: « مومبای شهر عجیبی است. خیلی اپرایی و ملودراماتیک است. یک لحظه زنی بی نهایت زیبا در لباس ساری از مقابل شما رد می شود و بلافاصله پشت سر او شخصی که نه دست دارد و نه پا روی یک تخته چرخ دار می بینید. این شهر پر از تضادهای بی حساب است. من هم خودم را با این محیط همگون ساختم و شروع به نوشتن متنی کردم که این تضادها را به خوبی جلوه گر می ساخت.»

دنی بویل، برنده جایزه بهترین کارگردان سال برای میلیونر زاغه نشین نیز از مهارت های فیلمنامه نویسی بوفوی می گوید: « ابتدا به نظر می رسد که فیلم روی محور یک مسابقه تلویزیونی می گردد اما در حقیقت این محور رویه ای بیش نیست و در زیر آن اصل دیگری پنهان است که همان داستان عاشقانه فیلم می باشد.»

سیمون بوفوی معتقد است که این سرنوشت بوده است که توانست چرخشی این گونه در زندگی متنی که او نوشته است به وجود بیاورد و فیلمنامه میلیونر زاغه نشین را به برنده جایزه اسکار مبدل کند.

بوفوی در سخنرانی پس از دریافت جایزه در پشت صحنه اسکار گفت:« این فیلم در زمان مناسبی به روی اکران آمده است. زمانی که ارزش مادیات تا به حدی که امروز شاهد آن هستیم بالا آمده است، اما در حقیقت از طریق داستان این فیلم ما می بینیم که مادیات کوچکترین ارزشی در زندگی واقعی ما ندارد.»

بوفوی می گوید:« این فیلم هنگامی نمایش داده می شود که شرایط اقتصادی جهان در بدترین وضعیت ممکن قرار گرفته است و هر روز نیز بدتر می شود اما پیام فیلم میلیونر زاغه نشین این است که در زندگی چیزهای خیلی مهم تری از پول وجود دارد که باید آن ها را درک و به سوی آن ها حرکت کرد. مردم انگار ناگهان با تماشای فیلم یک لحظه مکث کرده و به این مسئله اندیشیده اند که مادیات واقعا یک ایده آل دروغین بیش نبوده است.»

پیروزی فیلم میلیونر زاغه نشین با وجود فیلم های برجسته دیگری که در رده بندی بهترین فیلم اسکار قرار داشت نشان از آن دارد که این گونه فیلم های مستقل بیش از همیشه مورد توجه توده مردم قرار داردند. کارگردان فیلم، دنی بویل می گوید:

« فیلم های کوچک، کم خرج و مستقل نقطه شروع کار هر فیلمسازی است و موفقیت میلیونر زاغه نشین، موفقیت تفکر فردی و فیلمسازی مستقل برای کارگردان های تازه کار در سراسر جهان به شمار می رود.»

XS
SM
MD
LG