لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

راه های بهبود مناسبات سوریه و عربستان سعودی در دیدار رییس جمهوری سوریه و وزیر امور خارجه عربستان سعودی بررسی شد


بشار اسد رییس جمهوری سوریه با سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی ملاقات کرده است.

در حالی که دو کشور سعی دارند مناسبات دو جانبه را تقویت کنند، دو رهبر روز چهارشنبه در دمشق به گفت و گو نشستند. در مورد جزییات مذاکرات آنها هنوز گزارشی منتشر نشده است.

روابط سوریه و عربستان سعودی از زمان ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در سال ۲۰۰۵، که ملیت سعودی داشت، متتشج بوده است. سوریه عموما به دست داشتن در آن حادثه متهم بود، اما دمشق هر گونه مسئولیتی را تکذیب کرده است.

روابط نزدیک سوریه با ایران نیز مناسبات دمشق و ریاض را تیره تر کرد.

با این حال، در پی دیدار بشار اسد و ملک عبدالله پادشاه سعودی در کویت در ماه ژانویه از تنش ها کاسته شده است. در پی آن دیدار، ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه در ریاض با سعود الفیصل ملاقات کرد و درباره بهبود مناسبات بین دو کشور با او به تبادل نظر پرداخت.

ایالات متحده نیز در صدد برآمده است مناسبات با سوریه را بهبود بخشد. هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در این هفته اعلام کرد آمریکا برای بررسی راه های گسترش مناسبات دو نماینده به سوریه می فرستد.

آمریکا از دیرباز سوریه را به حمایت از گروه هایی که واشنگتن آنها را سازمان های تروریستی تلقی می کند متهم کرده است. آمریکا همچنین نگرانی خود را از وضعیت حقوق بشر در سوریه و نقش آن در لبنان ابراز داشته است.

XS
SM
MD
LG