لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۱

نخست وزیر بریتانیا: ایران باید به تهدیدهای خود پایان دهد


گوردون براون نخست وزیر بریتانیا از قانونگزاران آمريکا خواسته است در کوشش مشترک برای مقابله با بحران اقتصادی، به بقیه جهان بپیوندند. او همچنین می گوید ایران باید به تهدید پایان دهد.

براون روز چهارشنبه در سخنانی در جلسه مشترک کنگره آمريکا، پیشنهاد خود را برای بازسازی بین المللی سیستم های مالی جهان تکرار کرد و گفت کشورها با همکاری با یکدیگر بهتر می توانند موفق شوند. او خواهان وضع مقررات جهانی برای نظارت بر بانکها و نیز همکاری جهانی در برنامه های تحریک اقتصادی و کاهش نرخ های بهره شد.

نخست وزیر بریتانیا گفت آمريکا و کشور او بخصوص باید از سیاست های حمایت از صنایع داخلی پرهیز کنند و با سرمایه گذاری در پروژه های جدید، خدمات و فناوری برای افزایش رفاه و توانگری ملت ها، ایجاد شغل و جلوگیری از تنزل اقتصادی، ایمان خود را به آینده تجدید کنند.

او گفت دو ملت باید فقیرترین و ناتوان ترین مردم جهان را بیاد بیاورند و پاسخگویی به بحران اقتصادی را نخستین ارجحیت خود قرار دهند.

آقای براون رهبری آمريکا در سراسر سالهای گذشته را ستود، تعهد بریتانیا به کار با آمريکا را تجدید کرد و مشارکت بین دو کشور را "شکست ناپذیر" نامید.

نخست وزیر بریتانیا همچنین ادامه حمایت کشور خود را از کوشش هایی که در افغانستان و در عراق جریان دارد یادآور شد، و بر نیاز به اطمینان از جلوگیری از تبدیل شدن دو کشور به پناهگاه هایی برای تروریست ها تاکید گذاشت.
براون گفت بریتانیا "بگونه ای خستگی ناپذدیر" با آمريکا بعنوان شریکانی برای برقراری صلح بین اسراییلیان و فلسطینیان کار خواهد کرد. در مورد ایران، او گفت آمريکا و بریتانیا "پیام مشترکی" برای جمهوری اسلامی ایران دارند و آن این است که به تهدیدهایش پایان دهد و برنامه اتمی را متوقف کند.

آقای براون در سخنرانی خود در اجلاس مشترک کنگره آمريکا همچنین از ایالات متحده خواست رهبری کوشش برای مبارزه با تغییرات آب و هوا را برعهده بگیرد. و برای پایان دادن به آنچه آنرا "دیکتاتوری نفت" نامید، خواهان سرمایه گذاری در فناوری زیست محیطی شد.

براون پنجمین نخست وزیر بریتانیا است که در اجلاس مشترک کنگره آمريکا سخن می گوید و نخستین رهبر اروپایی است که با پرزیدنت باراک اوباما از زمان برگزیده شدن او به ریاست جمهوری آمريکا ملاقات می کند.


XS
SM
MD
LG