لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۳

معاون رییس جمهوری عراق از ملاقات با رفسنجانی خودداری کرد


معاون رییس جمهوری عراق حاضر نشده است با اکبر هاشمی رفسنجانی رییس جمهوری سابق ایران ملاقات کند. در همین حال، صدها عراقی با برپا کردن تظاهراتی به سفر رفسنجانی اعتراض کردند.

اعضای حزب اسلامی عراق، به رهبری طارق الهاشمی، معاون رییس جمهوری روز چهارشنبه به خبرنگاران گفتند لغو دیدار به معنای فرستادن پیامی به ایران بود که باید به مداخله در امور داخلی عراق پایان دهد.

شبکه تلویزیونی عربی «الشرقیه» گفت این دیدار را که قرار بود روز سه شنبه صورت گیرد، صالح الحیدری، روحانی شیعه عراقی ترتیب داده بود.

حزب الهاشمی روز سه شنبه گفت از سفر رفسنجانی استقبال نمی کند و از دولت عراق خواست درباره موارد مداخله ایران، که به گفته حزب کشور را به آستانه جنگ داخلی کشانده است، تحقیق کند.

در این میان، به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز چهارشنبه صدها عراقی در تظاهراتی در شهر رمادی، مرکز استان انبار، سفر رسمی رفسنجانی را محکوم کردند.

رهبران سنی قببیله ای و مذهبی در حالی که پرچم های عراق را تکان می دادند و شعارهایی در انتقاد از رفسنجانی در دست داشتند، به مدت یک ساعت در شهر راه پیمایی کردند.

یک رهبر قبیله ای گفت عراقی ها رفتار ایرانیان با اسیران جنگی عراق ر ا فراموش نخواهند کرد.

رفسنجانی، که برای یک دیدار رسمی سه روزه به عراق سفر کرده است، روز چهارشنبه به کربلا رفت.

در رویدادی دیگر، ، یکی بمب گذار انتحاری در حمله ای در مرکز بغداد سه تن را کشت و دست کم ۱۰ نفر را مجروج کرده است.مقامات عراقی می گویند بمب گذار روز چهارشنبه یک واحد پلیس را در محله «کراده» هدف گرفت.

روز چهارشنبه همچنین دو پلیس عراقی در حمله یک بمب گذار انتحاری در شهر موصل کشته شدند.

خشونت در عراق طی سال گذشته کاهش یافته، اما وضعیت امنیتی همچنان شکننده است.

ارتش آمریکا مسئولیت های امنیتی را به دولت عراق منتقل کرده است، و نیروهای آمریکایی قرار است تا سال ۲۰۱۱ از کشور خارج شوند.

XS
SM
MD
LG