لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

تأثير گذاری یک پزشک پناهنده بر زندگی هزاران نفر برمه ای


هر سال هزاران نفر بخاطر فقر، ستم و فشار وجنگهای داخلی از برمه فرار میکنند. نزدیک ترین پناهگاه برای بیشتر آنها کشور تایلند است، جائی که هم نا امیدی وهم امید است.

پناهنده برمه ای، دکتر سینتیا مانگ، یک کلینیک کوچک بهداشتی و درمانی را در نزدیکی مرز تایلند اداره میکند و با فراهم آوردن سرویسهای لازم که در دسترس اکثر ساکنین این منطقه فقیر نشین نیست بر زندگی آنها اثر می گزارد.

مادران برای واکسن زدن به فرزندانشان دریک صف می ایستند. در صف دیگری پدر و مادرها بهمراه نوزادشان برای دریافت مدرک لازم که نشان میدهد فرزندشان در تایلند متولد شده است در انتظارند. این مدرک بجای شناسنامه ایست که تایلند حاضر به صدور آن نیست. این افراد پناهنده هستند و از نظر مقامات تایلندی اهمیت چندانی ندارند.

ولی آنها از دید دکتر مانگ اهمیت خاصی دارند. دکتر سینتیا مانگ پزشک برمه ایست که خود پناهنده است و برای بهبود وضع هزاران پناهنده همچون خود وی در تایلند و بسیاری دیگر درداخل برمه کار و تلاش میکند. مثلا این پزشک برمه ای کلینیک "مای تائو" را تاسیس کرده. این کلینیک جای امنی است برای پناهندگان و هر روز در آنجا معجزه ای رخ میدهد.

دکتر مانگ در سال ۱۹۸۸ پس از حمله ارتش به تظاهرکنندگان و متفرق کردن و بازداشت کسانی که در تظاهرات برای دموکراسی و عدالت در برمه شرکت داشتند از برمه فرار کرد.

او میگوید: "من به تظاهرکننده گان پیوستم. وقتیکه ارتش حکومت را در دست گرفت گروهی از افراد ناپدید یا گم شدند و گروهی به مرزها فرار کردند من هم به مرز آمدم که به تلاشهایم برای تغییر اوضاع سیاسی ادامه بدهم"

دکتر مانگ درخانه ای محقر دو اطاقه شروع به جراحی و قطع دست و پا و وضع حمل زنان کرد. شرايط این اطاق بسیار نامناسب بود بطوریکه وسائل جراحی را در برنج پز استرلیزه میکردند.

دستیاران جوانی که سینتیا به آنها آموزش داده به معالجه همه مراجعین می پردازند چه کسانی که بر اثر انفجار مین های زمینی مجروح شده اند یا به ناراحتی گوارشی دچار ند .

دکتر سینتیا مانگ با دریافت کمکهای مالی از سازمانهای غیر انتفا ئی و دولتهای خارجی از جمله آمریکا مخارج درمانگاه را میپردازد. او به اینکه با پول کم کارهای زیادی انجام میدهد شهرت دارد هر سال ۱۵۰۰۰۰ نفر برای معالجه به این درمانگاه مراجغه میکنند. آنهائی که توانائی دارند کمتر از یک دلار می پردازند.

دکتر سینتیا مانگ در مکان کوچکی کنار در مانگاه زندکی میکند.او میتوانست به غرب مهاجرت کند و پول هنگفتی بگیرد.ولی برای دکتر سینتیا مانگ کاری که میکند ارزش بیشتری دارد.

او می گوید: "در اینجا ما فقط معالجه نمیکنیم ما همچنین به جوانان آموزش میدهیم که بتوانند برگردند و در منطقه شان کار کنند. انها مشتاقند که به پیشرفت بهداشت در دهکده شان کمک کنند. این فرصت خوبیست برای جوانان که از راه آموزش به دیگران امید بدهند.

درمانگاه، پزشک یاران داوطلب را آموزش می دهد تا در "کارن" و سایر نواحی دور افتاده برمه پراکنده شوند. بعضی داوطلبان از بیماران سابق سینتیا هستند که یک روزی بشدت محتاج کمک بودند حالا به دیگران یاری می دهند. انها هستند که به رویای دکتر سینتیا مانگ موجودیت میبخشند.

پزشک برمه ای می گوید جوانان باید یاد بگیرند" خود را قربانی ندانند و در عوض خودشان را "کسانی بدانند که قادرند موقعیت را تغییر دهند یا آنرا بهتر کنند."

دولت نظامی برمه دکتر سینتیا مانگ را یک تبه کار میداند و بچشم ژنرالها اویک تروریست وخرابکار است . اما مانگ برای هزاران نفر که او معالجه کرده یا آموزش داده یک فرد مقدس است.

XS
SM
MD
LG