لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۰

دبیرکل ناتو: ما نمی توانیم بهای شکست در افغانستان را پرداخت کنیم


ایالات متحده آمريکا و متحدانش در ناتو با این نظر موافق هستند که ثتبیت افغانستان، بگونه ای که هرگز دوباره بعنوان یک سکوی پرتاب برای تروریسم بین المللی بکار نرود، ارجحیتی بالا است.

یاپ ِد هوپ ِشِفر، دبیرکل ناتو، اخیرا در جلسه غیر رسمی وزیران دفاع ناتو در کراکوو، در لهستان، گفت: "بی ثباتی در منطقه ای که هم اینک بی ثبات است، وجود پناهگاهی امن برای تروریسم بین المللی و رنج و ناراحتی فراوان برای مردم افغانستان، بیشتر از آن است که پذیرفته شود، و به این دلیل است که همه ما خواهیم دید تمام اعضای تیم، افغان و بین المللی، در سال ۲۰۰۹ سخت تر تلاش خواهند کرد. ما نمی توانیم بهای شکست را پرداخت کنیم."

رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا گفت تمایل متحدان به افزایش عمده سهم خود، تعهد عمیق آنها به کوششهای بین المللی در افغانستان را منعکس می کند:
**** طی دو روز گذشته، تعهداتی هم در حنبه نظامی و هم غیر نظامی بر عهده گرفته شده است، حدود ۱۹ یا ۲۰ کشور در مراحلی در جلسات اعلام کردند که آنها سهم خود را چه در جنبه غیر نظامی، چه در آموزش نظامی افزایش خواهند داد، بنابراین، من آنرا آغازی خوب تلقی می کنم.

روز ۱۷ فوریه، باراک اوباما رییس جمهوری آمريکا اجازه داد حدود ۱۷ هزار سرباز و تکاور دریایی جدید به افغانستان اعزام شوند. یک تیپ استقرار سریع تفنگداران دریایی و یک تیپ زرهی ارتش، تا تابستان ۲۰۰۹ اعزام خواهند شد، آنها نیروی بین المللی کمک امنیتی را که در حال حاضر حدود ۵۶ هزار سرباز دارد، تقویت خواهند کرد. فرمان اعزام هزار سرباز اضافی آمريکا به افغانستان در تاریخ دیگری صادر خواهد شد.۵

رابرت گیتس گفت اما کمک اقتصادی و بازسازی به همان انداره مهم است، و افزود از سهم کشورها به برقراری ثبات، تقویت نهادهای اداری و توسعه استقبال می شود.

در کنفرانس کراکوو، متحدان ناتو موافقت کردند پول، هواپیما، پرسنل پزشکی ، و ۱۵ تیم اضافی برای آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، و مربیانی برای حمایت از ارتش افغانستان که بسرعت توسعه پیدا می کند، بفرستند. برخی از اعضا تعهد کردند با اعزام تیم های بازسازی، مربیان پلیس، و کارشناسان غیر نظامی برای کمک به تقویت دولت افغانستان، مقابله با فساد و تحویل سرویس های اساسی به شهر وندان افغان کمک کنند.

ایالات متحده بر این عقیده است که کشورهای همسایه افغانستان نیز مسئولیت دارند کمک کنند. قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريگا گفت: " افغانستان فوق العاده مهم است، نه فقط برای آمريکا بلکه برای کشورهای هم مرز آن. نیاز دارد ملتی امن و باثبات باشد و بهمان اندازه که برای ایالات متحده مهم است، برای همسایگانش نیز اهمیت دارد.

XS
SM
MD
LG