لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۷

چند گزارش از ایران


رييس‌جمهوری عراق: مردم عراق خواهان اخراج سازمان مجاهدین از عراق هستند

رييس‌جمهور عراق در كنفرانس مطبوعاتی مشترک با اکبر هاشمی رفسنجانی در بغداد گفت سفر اکبرهاشمی رفسنجانی به عراق در راستای تقويت روابط دو كشور است و بيانگر توجه ويژه‌آقای رفسنجانی به عراق و تمايل ايشان به كمک به ملت عراق است.

به گزارش خبرگزاری اصوات العراق، اکبرهاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی نيز گفت ايران آمادگی كامل برای ارایه‌هرگونه كمک به ملت عراق را دارد و اميدوار است كه اوضاع امنيتی عراق در سريعترين زمان ممكن بهبود يابد.

در ادامه این نشست، جلال طالبانی، از انجام برخی مذاكرات برای اعزام اعضای گروه سازمان مجاهدین به كشور سوم خبر داد و گفت سازمان مجاهدين خلق در يک عمليات، ۵۲ نفر از اهالی شهر كلار را كشته است بنابراين مردم عراق خواهان حضور اعضای اين سازمان در خاک كشورشان نيستند.

توضیحات سخنگوی قوه قضاييه در مورد چند پرونده قضایی

سخنگوی قوه قضاييه از برگزاری جلسه دادگاه عباس پاليزدار و افراد مرتبط با پرونده او در هفته آينده خبر داد. عليرضا جمشيدی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت افزود سه دسته اتهام در اين پرونده وجود دارد، تهمت و افترا، نشر اكاذيب و سرقت و خروج اسناد محرمانه از نهادهای دولتی که در دادگاه كيفری عمومی و دادگاه انقلاب رسیدگی خواهد شد.
وی همچنین گفت دسته‌ديگر از اتهامات در مورد دو نماينده مجلس است که در صلاحيت دادگاه كيفری استان است. سخنگوی قوه قضاييه تصريح كرد كه تشخیص علنی يا غيرعلنی بودن دادگاه با قاضی است.

در این نشست خبری، خبرنگاری خواستار اعلام اسامی دو نماينده‌مجلس شد كه جمشيدی از اعلام نام آنها خودداری كرد. سخنگوی قوه قضاييه در مورد بازداشت دانشجويان دانشگاه اميركبير نیز گفت مجموع بازداشت‌ شدگان ‌١٣ نفر بوده كه به ‌جز يك نفر همگی آزاد شده‌اند و برای يک نفر باقی ‌مانده نيز قرار وثيقه يا كفالت صادر شده است كه اميدواريم وی نيز به زودی آزاد شود. این در حالی است که یک فعال دانشجویی در گفتگوی تلفنی با صدای آمریکا گفت هنوز تعدادی از دانشجویان در زندان به سر می برند.

همچنین آقای جمشيدی در پاسخ به خبرنگاری که از وضعيت شبنم مددزاده دانشجوی دانشگاه تربیت معلم تهران و عضو انجمن اسلامی این دانشگاه، سوال کرد، شبنم مددزاده را به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق متهم کرد و گفت او فعلا در بازداشت به سر می‌برد و تحقيقات هم‌چنان از وی ادامه دارد.
وی در مورد وضعيت حسين درخشان، كه سوال يكی از خبرنگاران حاضر در جلسه بود، اظهار بی ‌اطلاعی كرد و گفت كه اكنون اطلاعات دقيقی در اين مورد ندارد. سخنگوی قوه قضاييه در ادامه از احداث ‌١٩ بازداشتگاه موقت خبر داد.

گرگوری شولتی به تعامل مستقيم با تهران تاكيد كرد

نماينده آمريكا در آژانس بين المللی انرژی اتمی در نشست شورای حكام آژانس بر تعهد اين كشور به تعامل مستقيم با تهران تاكيد كرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، گرگوری شولتی روز دوشنبه در جمع اعضای شورای حكام آژانس بين المللی انرژی اتمی، که به بررسی پرونده هسته ای ایران، سوریه و کره شمالی اختصاص دارد گفت، دولت جديد آمريكا تلاش می کند تا برای مواجهه با چالش های موجود، تلاش‌های ديپلماتيک را افزايش دهد. آقای شولتی افزود آمادگی دولت آمریکا برای تعامل مستقیم با جمهوری اسلامی به عنوان بخشی از تلاش های بین المللی در مسیر متقاعد ساختن رهبران جمهوری اسلامی برای پذیرش مسئولیت هایشان انجام می گیرد.

پیشتر، محمد البرادعی، مديركل آژانس بين المللی انرژی اتمی در نطق افتتاحيه‌نشست شورای حكام، ضمن استقبال از تمايل آمريكا به تعامل با ايران، از جمهوری اسلامی خواست بن بست در برنامه هسته ای با غرب را حل كند.

شوراى ۳۵ نفره حكام آژانس بين المللى انرژى اتمى روز دوشنبه، نشست فصلى خود را براى بررسى گزارش محمد البرادعى، درباره برنامه هاى هسته اى ايران و سوريه در وين آغاز كرده که این نشست تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG