لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۷

آغاز محاکمه ميخائيل خودوروفسکی در روسيه با اتهامات جديدی نظير اختلاس و دزدی نفت


روز دوشنبه در روسيه اعلام شد ميخائيل خودوروفسکی، رئيس پيشين شرکت نفت يوکاس، که به اتهام فرار از ماليات در زندانی در مسکو به سر می برد، امروز، سه شنبه، به پای ميز محاکمه خواهد رفت.

خودوروفسکی، يکی از ثروتمندترين افراد روسيه، با اتهامات جديدی نظير اختلاس و دزدی نفت نيز رو به روست.

***


ميخائيل خودوروفسکی، ميلياردر روس و رئيس پيشين شرکت نفتی يوکاس، برای ارتکاب جرايم بزرگ مالی از سال ۲۰۰۵ در زندان به سر می برد. خودوروفسکی که پيش از اين، از منتقدان دولت روسيه بود، هم اکنون سرشناس ترين زندانی روسيه به حساب می آيد. نشريهء آمريکايی فوربز، پيشتر با برآورد ثروت ميخائيل خودوروفسکی در حدود ۱۵ ميليارد دلار، او را ثروتمندترين فرد روس معرفی کرده بود.

وی سال ۲۰۰۳ بازداشت شد؛ و دو سال بعد در جريان يک محاکمهء جنجالی، به جرم فرار از ماليات، و تخلفات مالی ديگر در ارتباط با مديريت امپراتوری نفتی يوکاس – بزرگترين توليد کنندهء نفت در روسيه – به هشت سال زندان محکوم شد. خودوروفسکی تا هفتهء گذشته که به زندان مخوف ماتروسکايا تيشينا در مسکو منتقل شد، در زندانی در سيبری، در شش هزار کيلومتری شرق مسکو سپری در حبس بود.

دادستانی کل کشور روسيه به تازگی اتهامات جديدی از جمله اختلاس، دزدی نفت و ۲۵ ميليارد دلار پولشويی از شرکت يوکاس در طول شش سال به وی وارد کرده است.

واديم کلووگانت، رئيس تيم وکلای مدافع ميخائيل خودوروفسکی، اتهامات موکل خود را مردود می داند. وی می گويد چطور ممکن است يک شرکت معظم شش سال تمام سرِ پا باشد؛ رشد کند؛ ماليات و حقوق کارکنان خود را به طور مرتب پرداخت کند؛ و به بزرگترين شرکت روسيه تبديل شود؛ در حالی که تنها فرآوردهء آن يعنی نفت به سرقت می رود؟ هر وکيل، اقتصاددان، صاحبنظر يا حتی فرد عامی بی پايه بودن موارد ذکر شده در پروندهء ميخائيل خودوروفسکی را به روشنی در می يابد.

عده ای از مردم روسيه خودوروفسکی را عامل بحران مالی در کشورشان می دانند. سنيا نيکولايونا می گويد دزدی های بی حساب اين شخص در سال های بعد از اصلاحات اقتصادی موسوم به پرسترويکا روسيه را به اين روز انداخته است.

و يوری فيودوروويچ اميدوار است سرنوشت خودوروفسکی مايهء عبرت ديگر ثروت اندوزان روسيه شود.

اليسون گيل، مدير دفتر ديده بان حقوق بشر در مسکو، تعقيب و محاکمهء خودوروفسکی توسط کرملين را حامل دو پيام می داند: نشان دادن آن که قصد دارد سرنوشت منابع طبيعی روسيه را خود در دست بگيرد؛ و هشدار به سرمايه داران، تا پای خودرا از سياست بيرون بکشند.

انتظار برای محاکمهء مجدد خودوروفسکی روز سه شنبه به پايان می رسد؛ وی قرار است فردا در دادگاهی در مسکو حاضر شود، و در برابر اتهامات جديد از خود دفاع کند.

وکيل مدافع آقای خودوروفسکی به پيروزی پرندهء موکلش در دادگاه، اميدوار و خوشبين است.

XS
SM
MD
LG