لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۰

گزارش هنری: رمانی از ماجراهای پس از یازدهم سپتامبر در نیویورک، برنده جایزه قلم فاکنر


یک نویسنده ایرلندی تبار ساکن نیویورک، جوزف اونیل برای نوشتن رمانی به نام «ندرلند» (هلند) درباره زندگی یک مرد هلندی در نیویورک پس از حملات یازدهم سپتامبر توانست جایزه معتبر ادبی « قلم فاکنر» را از آن خود سازد.

داستان کتاب، شرح حال زندگی یک بانکدار اهل هلند است که در نیویورک زندگی می کند و با شخصیتی شبیه به کاراکتراصلی کتاب « گتسبی بزرگ» نوشته اسکات فیتزجرالد رفاقت می کند و شاهد تاثیر حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا بر روی زندگی مردم این کشور است.

رمان ندرلند از میان بیش از ۳۰۰ کتاب داستانی برای دریافت جایزه فاکنر انتخاب شده است.

وجه تمایز این کتاب با رمان های دیگر، توانایی جوزف اونیل، نویسنده کتاب در شکافتن عمق دو تم اساسی در زندگی مردم آمریکا، تبعیضات نژادی و ورزش است. شیوه چند گونه و پیچیدگی روایتگری اونیل نیز از دیگر مواردی بوده است که این کتاب را که بسیاری از منتقدین آن را با کتاب « گتسبی بزرگ» مقایسه کرده اند تا این درجه مورد توجه قرار داده است.

جوزف اونیل هم چنین از یک متدولوژی مخصوص بهره گرفته است که از طریق آن معانی را به ورای کلمات سوق می دهد و به خواننده فرصتی می دهد که قدرت خلاقه خود را به بهترین نحو به کار گیرد.

جایزه ۱۵ هزار دلاری ویلیام فاکنر، نویسنده رمان های برجسته ای چون خشم و هیاهو، از محل بودجه ای تامین می شود که این نویسنده پس از برنده شده جایزه نوبل ادبیات، جایزه نقدی خود را به آن اختصاص داده است.

منتقد ادبی روزنامه نیویورک تایمز کتاب « ندرلند» را اثری « طنزآلود، خشمگین و بسیار هیجان انگیز» خوانده است و « بهترین رمانی که از تاریخ فروریختن ساختمان های تجارت نیویورک در یازدهم سپتامبر تا کنون درباره زندگی مردم در لندن و نیویورک نوشته شده است.»

جوزف اونیل زاده ایرلند است و از سال ۱۹۹۸ پس از مهاجرت به ایالات متحده، در نیویورک زندگی کرده است. او که تحصیلات خود را در رشته وکالت به پایان رسانده است پیش از این دو رمان دیگر نیز نوشته است. او هم اکنون تمامی وقت خود را صرف داستان نویسی می کند.

XS
SM
MD
LG