لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۴

یک مقام ارشد عربستان اعراب را به وحدت برای مقابله با «چالش ایران» فراخواند


وزیر امور خارجه عربستان سعودی از همتایان عرب خود خواسته است نگرش مشترکی نسبت به آنچه او آنرا «چالش ایران» می نامد، اتخاذ کنند.

سعود الفیصل روز سه شنبه در جلسه وزیران امور خارجه عرب در قاهره گفت حل مشکلات در میان اعراب به «موضع مشترکی در مورد خاستگاه ایران در امنیت خلیج و برنامه اتمی آن» بستگی دارد.

در ماه های اخیر ایران طرح هایی را برای تقویت حضور خود در خلیج فارس، به ویژه در اطراف خطوط مهم انتقال نفت در تنگه هرمز اعلام کرده است. ایران همچنین یک برنامه اتمی را که به باور کشورهای غربی هدف آن تولید تسلیحات اتمی است، دنبال می کند.

کشورهای عرب همچنین نسبت به پای پیش گذاری های دولت جدید آمریکا به سوی ایران ابراز نگرانی کرده اند.

روز دوشنبه، یک مقام ارشد آمریکایی گفت هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه در جلسه ای در قاهره وزیر امور خارجه امارات متحده عربی را مطمئن ساخت که واشنگتن فقط در رایزنی با متحدان عرب خود در مناسبات با ایران پیش خواهد رفت.

نگرانی های منطقه ای در مورد مقاصد ایران ماه پیش و زمانی شدت گرفت که یک مقام ایرانی ادعا کرد بحرین تا سال ۱۹۷۱ یک استان ایران بوده است، و موجب شد منامه یک معامله عمده گاز با ایران را متوقف کند.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری و دیگر مقامات ایران بی درنگ برای فرونشاندن تنش دست به کار شدند. ایران نیز بی درنگ پاسخ کند برخی از کشورهای عرب به هجوم اخیر اسراییل در نوار غزه را تقبیح کرد.

XS
SM
MD
LG