لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

ضرب الاجل ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری در ایران اعلام شد


مقامات ایران برای ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در ۲۲ خرداد ضرب الاجلی تعیین کرده اند.

تلویزیون دولتی ایران روز سه شنبه گزارش داد وزارت کشور ۱۳ اردیبهشت را به عنوان آغاز دوره پنج روزه ثبت نام اعلام کرده است.

محمود احمدی نژاد رییس جمهوری هنوز رسما کاندیداتوری خود را اعلان نکرده است، اما انتظار می رود برای یک دوره دیگر کاندید شود.

محمد خاتمی، رییس جمهوری سابق، و نیز مهدی کروبی رییس سابق مجلس و یک اصلاح طلب دیگر، اعلام کرده اند در انتخابات شرکت خواهند کرد. انتظار می رود میر حسین موسوی نخست وزیر سابق نیز وارد میدان رقابت شود.

خاتمی در دوره ریاست جمهوری خود سعی کرد مناسبات ایران با غرب را بهبود بخشد. کوشش های او برای کاهش محدودیت های مذهبی بر فعالیت های اجتماعی با مخالفت روحانیان نیرومند روبرو شد.

هرچند بسیاری از طرفداران خاتمی از ریاست جمهوری او سرخورده شدند، اما بسیاری از اصلاح طلبان بر این باورند که خاتمی بهترین شانس را برای برکناری احمدی نژاد دارد، در همین حال به نظر می رسد احمدی نژاد از حمایت آیت الله خامنه ای برخوردار است.

منتقدین داخلی احمدی نژاد، او را متهم می کنند که با تند گویی علیه اسراییل و آمریکا به انزوای بین المللی ایران دامن می زند. آنها همچنین او را مسئول بالا بودن نرخ تورم، که حدود ۳۰ درصد است، می دانند.

XS
SM
MD
LG