لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

ایران: کانال مسدود شده ای بین تهران و واشنگتن وجود ندارد


حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت بین ایران و آمریکا کانال مسدود شده ای وجود نداشته و در این سی سال در چارچوب دیپلماتیک و دفاتر حفاظت منافع تبادل نظر صورت گرفته و کانالی مسدود نشده است که کسی بخواهد آن را باز کند.

اشاره قشقاوی به اظهارات هفته گذشته رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه است که گفته بود ایران از کشورش خواسته است بین تهران و واشنگتن میانجی گری کند. قشقاوی وجود چنین درخواستی از سوی ایران را رد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بخش دیگری از اظهاراتش، سخنان رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا را که می گوید آن کشور سوخت کافی برای ساختن بمب اتمی در اختیار دارد رد کرد.

حسن قشقاوی گفت در حالی که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت های ایران را زیر نظر دارند تهران نمی توانسته دست به غنی سازی بیشتر اورانیوم بزند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران ۱۰۱۰کیلوگرم اورانیوم غنی شده با غلظت پایین در اختیار دارد، که می تواند برای انرژی هسته ای مورد استفاده قرار گیرد.

هنوز معلوم نیست آیا ایران تکنولوژی مورد نظر را برای غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا در اختیار دارد یا نه، اورانیوم غنی شده با غلظت بالا می تواند برای تولید سلاح اتمی مورد استفاده قرار گیرد. محمد البرادعی، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه از ایران خواست موانع موجود برای کسب اطمینان نسبت به برنامه هسته ای اش را برطرف سازد.

حسن قشقاوی همچنین در خصوص بازداشت رکسانا صابری، خبرنگار شبکه ان پی آر، که دارای تابعیت ایرانی-آمریکایی است ادعا کرد کارت خبرنگاری وی سه سال پیش مسترد شده است و ایشان نباید به صورت غیر مجاز درصدد دریافت اخبار و اطلاعات از ایران باشد.

قشقاوی گفت پرونده رکسانا صابری در دست بررسی است.
XS
SM
MD
LG