لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

اسرایيل در واکنش به شليک های راکتی از غزه تهديد به تلافی دردناکی کرده است


اسرایيل تهديد به تلافی دردناکی در واکنش به حملات جاری راکتی ستيزه گران ازغزه، به فاصله شش هفته پس از توقف عمليات تهاجمی اش در آن قلمرو فلسطينی کرده است.

اهود اولمرت تخست وزير اسرایيل روز يکشنبه، به اعضای کابينه خود گفت اسرایيل شليک های راکتی را تحمل نخواهد کرد.

ارتش اسرایيل می گويد صد و ده راکت و خمپاره از روز هجدم ژانويه، که به عمليات سه هفته ای اش عليه ستيزه گران حماس حاکم بر غزه پايان داد، شليک شده است.

حماس نيز در ماه ژانويه اعلام آتش بس کرد اما گروههای ستيزه گر کوچک تر حمله به اسرایيل را ادامه داده اند.

تونی بلر نماينده جامعه بين المللی در خاورميانه روز يکشنبه، نخستين ديدار خود را از غزه انجام داد تا نيازهای بازسازی در آن منطقه را که در عمليات نظامی اسرایيل به شدت آسيب ديد، ارزيابی کند.

نخست وزير پيشين بريتانيا گفت کمک های بين المللی به غزه اثری با دوام به جا نخواهد گذاشت مگر آنکه برای منازعه اسرایيل و حماس راه حلی سياسی پيدا شود . اسرایيل و مصر بخش هایی عمده از غزه را، پس از آنکه حماس اين منطقه را در سال ۲۰۰۷ تصرف و تحت کنترل خود در آورد، محاصره کرده اند.

آقای بلر در سال ۲۰۰۷ به نمايندگی گروه چهارگانه بانی روند صلح در خاورميانه، شامل آمريکا، اتحاديه اروپا، روسيه و سازمان ملل متحد، منصوب شد. وی در جريان ديدار از غزه با اعضای حماس، که گروه چهارگانه معامله ای مستقيم با آن را رد می کند، ملاقات نکرد.

در همين حال هيلاری کلينتون وزير امورخارجه آمريکا قرار است روز دوشنبه در کنفرانسی از اعانه دهندگان، که در مصر و با هدف جمع آوری پول برای بازسازی غزه برگزار می شود، شرکت کند. انتظار می رود خانم کلينتون کمکی نهصد ميليون دلاری را از سوی آمريکا به اين کنفرانس، که در تفرجگاه ساحلی شرم الشيخ مصر گشايش می يابد، ارایه دهد .

خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز شنبه گفت هر پولی که جمع آوری شود به دولت ميانه رو فلسطينی تحت رهبری فتح سپرده می شود که در کرانه غربی مستقر است. گروه ستيزه گر حماس که بر غزه حاکم است در کنفرانس نماينده ای نخواهد داشت.

انتظار می رود مقامات فلسطينی برای بازسازی غزه خواستار دو ميليارد و هشتصد ميليون دلار شوند.

خانم کلينتون روز سه شنبه به اسرایيل و کرانه غربی می رود تا در باره تلاش های آمريکا در پيشبرد راه حل موسوم به دو کشوری در منازعه اسرای يلی - فلسطينی تبادل نظر کند.

XS
SM
MD
LG