لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

مجارستان ميگويد اتحاديه اروپا با خطر جدائی ناشی از سياست حمايت از توليدات داخلی روبروست


سران و روسای دولت های عضو اتحاديه اروپا جلسه ای اضطراری را در بروکسل تشکيل داده اند که هدف آن شکل بخشيدن به واکنشی يک نواخت به بحران جهانی مالی است.

پيش نويسی که امروز، يکشنبه، برای تائيد به اين کنفرانس سران ارائه شد اجتناب کشورهای عضو از توسل به سياست حمايت از توليدات داخلی در مقابل محصولات مشابه خارجی را نويد ميدهد.

در آستانه تشکيل اين کنفرانس، رهبران نه کشور در حال رشد شامل: لهستان، مجارستان، اسلواکی، جمهوری چک، بلغارستان و سه کشور بالتيک برای فشار به اعضای ثروتمند تر عليه اتخاذ سياست های حمايتی، اعلاميه ای صادر کرده بودند.

اين موضع گيری پس از آن صورت گرفت که جمهوری چک فرانسه را متهم کرد در تلاش برای نجات کارخانه های اتوموبيل سازی اش در داخل ، منافع کارخانه های وابسته را در خارج به خطرمی اندازد.

در همين حال نخست وزير مجارستان هشدار داده است که سياست های حمايت از تولييدات داخلی در کشورهای توسعه يافته اروپائی ممکن است مجددا قاره اروپا را از طريق پرده هائی آهنين از يکديگر جدا کند.

مجارستان برای مقابله با مشکلات اقتصادی در کشورهای مناطق شرقی و مرکزی اروپا خواستار کمک هائی ويژه به ارزش دويست و سی ميليارد دلار شده است. گفته ميشود حمايت از اين طرح در ميان کشورهای عضو اتحاديه اروپا اندک است.

جلسه روز يکشنبه با هدف بازگشت کشورهای عضو اين اتحاديه به موضعی مشترک پيش از برگزاری اجلاس ماه آينده سران کشورهای گروه بيست در لندن تشکيل شد.

XS
SM
MD
LG