لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

گزارش: تهدید ایران و گزینه های آمریکا و اتحادیه اروپا


روز سه شنبه بیست و چهارم فوریه ۲۰۰۹، جلسه ای در ساختمان کنگره آمریکا با عنوان «تهدید ایران و گزینه های آمریکا و اتحادیه اروپا» برگزار شد که در آن دانا روهرابکر (Dana) نماینده جمهوریخواه از ایالت کالیفرنیا، اشتران استیونسن (Struan Stevenson) یکی از اعضای پارلمان اتحادیه اروپا و تنی چند از کارشناسان سیاسی مسائل ایران در آن سخنرانی کردند.
دانا روهرا بکرنماينده جمهوريخواه از ايالت کاليفرنيا در آغاز این نشست گفت، «نشستن به کناری به اين اميد که کارها بهتر خواهد شد، کاری را از پيش نخواهد برد همچنانکه در ارتباط با ايران چنين نشده است. بايد با اتحاد وبسيج تلاشهای مردم آزاده، تغييری در آرايش نيروهای متفق در ايران بوجود آوريم.»

آمريکا ومتحدان اروپائيش تا کنون تنها به اعمال تحريم های اقتصادی قطعنامه های سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی ايران بسنده کرده اند اما اين امر نه تنها به متوقف ساختن برنامه هسته ای آن کشور منتهی نشده بلکه جمهوری اسلامی ایران، روند غنی سازی اورانيوم را همچنان ادامه می دهد. اشتران استيونسون يکی از اعضای پارلمان اتحاديه اروپا درتوضيح عدم کارآيی تحريم های اعمال شده می گويد که طبق اطلاعاتی که در اختيار او گذاشته اند، شرکتهای عمده اتحاديه اروپا، به ساخت تأسيسات هسته ای جمهوری اسلامی ايران کمک می کنند که اين نقض مستقيم تحريم هايی است که به تصويب شورای امنيت سازمان ملل متحد رسيده است.

آقای استيونسون در مورد رویارویی با برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی ایران می گوید، «بايد يک بسيج هماهنگ در دو سوی اقیانوس اطلس وجود داشته باشد. نه آمريکا ونه اتحاديه اروپا به تنهايی نمی توانند اينکار را پيش ببرند. اما آن دو با هم می توانند بطور محکم و قاطع با مسئولان جمهوری اسلامی ايران گفتگو کنند.»

در روزهای اخير بعضی از رسانه های ايرانی و خارجی از گفتگوی سفرای جمهوری اسلامی ايران و آمريکا در افغانستان خبرداده بودند. حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ايران روز دوشنبه ضمن تکذيب چنين ملاقاتی، گفت که کشورش مذاکراتی با آمريکا بر سر استفاده از خاک ايران برای انتقال سلاح و نيرو به افغانستان نداشته است اما اين نکته قابل توجه است که ياپ د هوپ اسکفر، دبير کل سازمان پيمان آتلانتيک شمالی ناتواخيرا از ايران خواسته است تا آن سازمان را در حل مسائل افغانستان ياری دهد.

( لطفا برای مشاهده گزارش روی یکی از لینک های ستون سمت چپ صفحه کلیک کنید.)
XS
SM
MD
LG