لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

مخالفان درخواست کرزی را برای انتخابات پيش از موعد رد کردند


مخالفان سياسی حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان خواست او را برای جلو انداختن انتخابات رياست جمهوری به ماه آوريل ، که برای ماه اوت پيش بينی شده بود، رد کرده اند.

بعضی ازسياستمداران ميگويند انتخابات پيش از موعد به آنان وقت کافی را برای رقابتی مناسب با آقای کرزی، که خواستار تجديد انتخاب است، نميدهد.

يکی از اعضای پارلمان گفت رئيس جمهوری بدان جهت خواستار انتخابات زودتر از موعد شده است که قانونگذاران موافقت نکرده اند ماندن او را در مقام رياست جمهوری، در فاصله پس از اتمام دوره کنونی رياست جمهوری اش در ماه مه تا بيستم ماه اوت که موعد تعيين شده برای برگزاری انتخابات است، مجاز بشناسند.

اما يک سخنگوی دولت به صدای آمريکا گفت رهبر افغانستان فقط خواستار آن است که انتخابات رياست جمهوری مطابق با قانون اساسی، سی تا شصت روز قبل از انقضای دوره رياست جمهوری اش، در بيست و يکم ماه مه انجام گيرد.

کميسيون مستقل انتخاباتی افغانستان روز بيستم اوت را برای برگزاری انتخابات در نظر گرفته است تا به هفده هزار سرباز آمريکائی که قرار است به افغانستان فرستاده شوند فرصت بهبود بخشيدن به اوضاع امنيتی کشور داده شود.

ادميرال مايک مولن رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا امروز، يکشنبه، به شبکه تلويزيونی سی ان ان گفت برگزاری انتخابات زودتر از موعد می تواند ريسک مخاطرات را افزايش دهد .

خبری ديگر حاکی از آن است که به گفته دولت افغانستان هيلاری کلينتون وزير امور خارجه آمريکا برای تبادل نظر با آقای کرزی در مورد درخواست اش برای جلو انداختن انتخابات تماس گرفته است.

مقامات افغان روز يکشنبه در باره جزئيات مذاکرات توضيحی ندادند اما گفتند اين دو چند ساعت پس از حکمی که آقای کرزی روز شنبه داده بود تبادل نظر کردند.

وزارت امورخارجه آمريکا روز شنبه گفت ماه اوت برای برگزاری انتخابات بهتر است.

حمايت آمريکا از رئيس جمهوری افغانستان در اين اواخر و پس از آنکه دولت اوباما علنا آقای کرزی را به کوتاهی در مبارزه با فساد دولتی متهم ساخت، زير سئوال کشيده شده است.

2

XS
SM
MD
LG