لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا ميگويد ايران مسلح به اتم عاقبتی بسيار بد برای دنيا خواهد داشت


ادميرال مايک مولن، رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا ميگويد ايران برا ی ساختن يک بمب اتمی به قدر کافی مواد ذخيره کرده است.

ادميرال مولن روز يکشنبه به شبکه تلويزيون آمريکائی سی ان ان گفت ايران مسلح به اتم برای دنيا عاقبتی بسيار بد خواهد داشت.

در همين حال رابرترت گيتس وزير دفاع آمريکا روز يکشنبه در مصاحبه ای جداگانه با شبکه تلويزيونی ان بی سی گفت ايران به ذخيره و بمب اتمی نزديک نيست.

آژانس اتمی سازمان ملل متحد ماه گذشته در گزارشی گفت ايران ذخيره اورانيوم غنی شده با غلظت پائين را از ماه نوامبر به بعد به ميزانی قابل توجه بالا برده است. بعضی از کارشناسان ميگويند ايران مواد کافی برای تبديل به اورانيوم غنی شده با غلظت بالا بمنظور توليد يک بمب اتمی را در اختيار دارد.

ايران ميگويد برنامه اتمی اش صلح آميز و برای توليد برق است. حسين شيخ الاسلام، يکی از مقامات وزارت امورخارجه ايران امروز، يکشنبه، گفت نخستين نيروگاه برق اتمی ايران در بوشهر در ماه سپتامبر بطور کامل راه می افتد. کارشناسان ايرانی و روس چهارشنبه گذشته راه اندازی آرمايشی نيروگاه را پس از سالها تاخير آغاز کردند.

ايران نيروگاه بوشهر را با کمک روسيه ساخته است. راه اندازی اين نيروگاه بر مبنای اورانيوم غنی شده وارداتی از روسيه، نه سوخت توليد شده در ايران، در نظر گرفته شده بود . کشورهای غربی نگران استفاده ايران از روند غنی سازی اورانيوم برای ساختن بمب اتمی هستند.

ايران در تاسيساتی ديگر در نطنز غنی سازی اورانيوم را انجام ميدهد و به خواست های شورای امنيت سازمان ملل برای متوقف ساختن اين کار اعتنائی نکرده است.

دولت اوباما گفته است خواستار توقف در بلند پروازيهای اتمی ايران است و ترجيح ميدهد اين کار از طريق ديپلماسی انجام گيرد.

XS
SM
MD
LG