لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

طرفداران نواز شریف برای سومین روز با پلیس پاکستان درگیر شدند


در پاکستان، پلیس و طرفداران نواز شریف رهبر اوپوزیسیون امروز، جمعه، برای سومین روز در خیابان ها به جنگ و گریز پرداختند، در همین حال کابینه جلسه ای برای بحث درباره آشوب سیاسی تشکیل داد.

پلیس ضد شورش در اسلام آباد، پایتخت، و در شهر راولپندی بسوی تظاهر کنندگان گاز اشک آور شلیک کرد. پس از آن که دیوانعالی تصمیم گرفت نواز شریف و برادرش را از شرکت در انتخابات ممنوع ساخت، او طرفدارانش را به قیام علیه دولت فراخواهد.

کابینه آصف علی زرداری رییس جمهوری امروز، جمعه، برای بحث درباره بحران تشکیل جلسه داد، و نیروهای شبه نظامی در سراسر کشور به حال آماده باش در آمدند.

اعتراضاتی نیز در لاهور، مرکز ایالت پونجاب، قرارگاه سیاسی شریف، برپا شده است.

آشوب روز چهارشنبه و زمانی آغاز شد که دیوانعالی ممنوعیت شریف از شرکت در انتخابات را ابرام کرد. دادگاه در حکم خود به محکومیت قبلی او در ارتباط با دوره های نخست وزیری در دهه ۱۹۹۰ استناد کرد. تصمیم دادگاه همچنین شهباز، برادرشریف را از مقام خود بعنوان وزیر اعظم ایالت پونجاب برکنار کرد.

در پی انتخابات پارلمانی سال پیش، حزب سیاسی نواز شریف به ائتلاف حاکم به رهبری برخبری حزب مردم پاکستان پیوست. شریف بعدا، پس از آن که رییس جمهوری حاضر نشد قضاتی را که پرویز مشرف رییس جمهوری سابق برکنار کرده بود ابقا کند، از ائتلاف خارج شد.

XS
SM
MD
LG