لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

گزیده روزنامه های شنبه ١٠ اسفند در ايران


«طرح امنیت اجتماعی» متوقف نمی‌شود

روزنامه آفتاب یزد به نقل از «جانشین فرمانده نیروی انتظامی» می نویسد: «طرح امنیت اجتماعی در زمان بازنگری از سوی وزارت كشور متوقف نخواهد شد و گشت‌های ارشاد به وظایف و اقداماتشان ادامه خواهند داد.»

به گفته احمدرضا رادان، طرح امنیت اجتماعی مصوبه ی شورای انقلاب فرهنگی است و طرح امنیت اجتماعی با هماهنگی كامل دستگاه‌های قضایی اجرا شده است.

به گفته رادان،‌ در زمان آغاز طرح امنیت اجتماعی، «دستگاه‌های فرهنگی» اعلام می‌كردند كه به واسطه وضعیت موجود در جامعه قادر به انجام فعالیت نیستند.

به گزارش آفتاب یزد، احمدرضا رادان در بخش دیگری از سخنانش می گوید با اجرای طرح امنیت اجتماعی ذائقه‌ها تغییر پیدا كرد، به طوری كه امروز دیگر« شلوارهای كوتاه و نابهنجار» گذشته دیده نمی‌شود، اما «وضعیت موجود هم برای ‌پلیس قابل قبول نیست.»

مرگ ۱۱ نفر ایرانی در روز بر اثر خودکشی

روزنامه سرمایه از مرگ روزانه ۱۱ ایرانی باخود کشی خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، «همزمان با چهار خودسوزی در مقابل نهادهای حکومتی و دانشگاهی، اولین سمینار ملی مطالعه رفتارهای خودکشی و راهکارهای پیشگیری از آن در چهارم و پنجم اسفندماه در سالن همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.»

به گزارش سرمایه، طبق یکی از این آمارها، روزانه حدود ۱۱ نفر و هر سال بیشتر از ۴۰۰۰ نفر در ایران به علت خودکشی می میرند.« حسین اسدبیگی» معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی، در گزارش خود از وضعیت خودکشی در ایران و جهان می گوید: «ایران با نرخ خودکشی ۶ نفر در صد هزار نفر در رتبه ۵۸ جهان قرار دارد. در سال ۱۳۸۰ حدود ۳۰۰۰ خودکشی کامل در ایران وجود داشته که حدود ۶۵ درصد از آن از طرف مردان و ۳۵ درصد از سوی زنان انجام شده است و ۱ درصد از کل مرگ و میرها را شامل شده است.»

به نوشته سرمایه، معمولاً در آمارها فقط «موارد منجر به فوت» ثبت می شود در صورتی که «موارد اقدام به خودکشی» بسیار بیشتر بوده است. به نوشته این روزنامه، در تهران با آنکه تعداد موارد خودکشی ثبت شده از استان های دیگر بیشتر است، اما به دلیل جمعیت بسیار زیادی که دارد از نظر خودکشی در کنار سیستان و بلوچستان در آخرین رتبه ها قرار دارد.

بازداشت ۱۳ فعال عرصه موسیقی در اصفهان

روزنامه کیهان از بازداشت ۱۳ فعال عرصه موسیقی خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، «میرعباس صوفی وند»، رئیس پلیس امنیت عمومی اصفهان گفته است افراد بازداشت شده، در زیرزمین خانه ای در اصفهان اقدام به اجرای موسیقی و ضبط آن برای پخش از یکی از شبکه های ماهواره ای می کردند.

به نوشته کیهان، میرعباس صوفی وند می گوید: در «حمله غافلگیرانه» به این محل، یک دستگاه کیس رایانه، ۹۰ حلقه سی دی ، و یک دستگاه ریسور کشف و ضبط شده است. کیهان می نویسد، «این افراد اعتراف کرده اند با یک شبکه ماهواره همکاری داشته اند.»

کشته شدن یک فرمانده انتظامی

روزنامه جمهوری اسلامی از کشته شدن «فرمانده پاسگاه انتظامی امامزاده عبدالله» واقع در محور هندیجان به بندر دیلم در استان خوزستان خبر می دهد. به نوشته این روزنامه، این مسوول انتظامی، توسط «افراد ناشناس» به ضرب گلوله كشته شده است.

جمهوری اسلامی می نویسد: ماموران پاسگاه امامزاده عبدالله، در هفته های اخیر مقادیر قابل توجهی مواد مخدر كشف كرده بودند.

XS
SM
MD
LG