لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۸

گزارش: بلیت رایگان مسافرت به فضا برای نخستین هوانوردان آفریقایی تبار آمریکا


در آینده نزدیک، هنگامی که مسافرت های فضایی برای همگان امکان پذیر می شود، جهانگردان ثروتمند و سرشناس برای این سفر به صف خواهند ایستاد. در این میان افراد دست اندرکاری که در به وجود آمدن امکانات مسافرت به فضا به صورتی سهیم بوده اند نیز از طریق برنامه ای به نام « میراث پرواز» به طور رایگان به مسافرت های فضایی فرستاده خواهند شد.

شرکت فضایی « اکس کر» که در نظر دارد برخی از قهرمانان گمنام دست آوردهای فضایی را نیز جزو اولین توریست های فضایی به مدار زمین بفرستد این هفته در کالیفرنیا نخستین بلیت پرواز فضایی رایگان خود را به یک خلبان آفریقایی تبار آمریکایی ۸۹ ساله و از اعضای گروه هوانوردان « تاسک گی » اهدا کرد.

خلبان های « تاسک گی» گروهی از مردان جوان مبارز و مصممی بودند که به عنوان نخستین آمریکایی های آفریقایی تبار در تاریخ این کشور در نیروی هوایی نام نویسی کردند. این در زمانی اتفاق افتاد که بسیاری از مردم تصور می کردند که مردان سیاهپوست از نظر هوش و ذکاوت، تبحر و کاردانی ، وطن دوستی و شجاعت نمی توانند با مردان سفید پوست برابری کنند.

هوانوردان سیاهپوست تاسک گی از سراسر کشور از جمله شهرهای نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، شیکاگو، فیلالفیا و دیترویت گردهم آمدند. هر یک از این مردان با عشق و علاقه ای قلبی و تنها با یک هدف، خدمت به ایالات متحده آمریکا گرد هم آمدند.

این مردان که هر یک دارای صلاحیت های جسمی و روحی برای تعلیم در رشته هوانوردی بودند با یادگیری پرواز هواپیماهای کوچک یک موتوره این تعلیمات را آغاز کردند و سپس به پرواز با هواپیماهای دو موتوره پرداختند و در رشته های مختلف خلبانی آموزش دیدند. اغلب اعضای گروه هوانوردان سیاهپوست فارغ التحصیل یا در حال تحصیل در کالج های مختلف این شهرهای بزرگ بودند و یا در یک امتحان ورودی برای پیوستن به گروه شرکت می کردند.

مردانی که علیرغم تبعیضات نژادی در نیروی هوایی ایالات متحده به این نخستین گروه هوانوردان سیاهپوست پیوستند، در پادگان هوایی ویژه ای در شهر تاسک گی آلاباما به آموزش پرداختند. نخستین کلاس آموزش هوانوردی این گروه در ماه جولای ۱۹۴۱ آغازبه کار کرد و در ماه مارچ ۱۹۴۲ چهارتن از نخستین هوانوردان سیاهپوست توانستند بال پرواز نقره ای خود را دریافت کنند.

داگ گراهام ، سخنگوی شرکت توریست فضایی اکس کر در کالیفرنیای جنوبی که سازنده موشک های پروازهای توریستی به فضا در این ایالت محسوب می شود به خبرنگاران گفت که این شرکت در نظر دارد تا از این تاریخ تا زمان نخستین پرواز توریستی فضایی که در دو یا سه سال آینده انجام خواهد شد هرسال 3 بلیت رایگان به دست اندرکاران گمنام حرفه فضانوردی که راه ها را برای احقاق بخشیدن به این رویای بشری هموار کرده اند بلیت های رایگانی اهدا کند.

گراهام در این مورد می گوید: « ایجاد امکانات برای این افراد برای یک مسافرت تفریحی به فضااز سوی شرکت اکس کر بیش از هر چیز ریشه در آزادی و خواست این شرکت در رسیدن به بالاترین مراحل در سنت هوانوردی دارد.»

جف گریسون، رییس اکس کر در یک اعلامیه خبری گفت:« ما برنامه میراث پرواز را پایه گذاری کردیم تا از این طریق بتوانیم از سربازان گمنام رشته هوانوردی قدردانی کنیم.» او در ادامه این سخنان گفت : « مردان و زنان هوانورد سیاهپوست در سخت ترین دوران تبعیض پا پیش گذاشتند تا در جنگ جهانی دوم به مملکت خود خدمت کنند. این خدمات چشمگیر تا حدی بود که موجب شد تا در سال ۱۹۴۸ هری ترومن رییس جمهور وقت ایالات متحده دستور دهد تا تبعیضات نژادی در میان نیروهای نظامی آمریکا از میان برداشته شود.»

اکس کر در برنامه های مشابه دیگری به قهرمانان گمنام دیگری از جمله برنامه « آموزگاران در فضا» به معلمین برجسته نیز بلیت های مسافرت به فضای رایگان اهدا می کند. یکی از این بلیت ها اخیرا به استفن هاکینگ، فیزیکدان مشهور بریتانیایی اهدا شده است.

XS
SM
MD
LG