لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

اسرائيل توافقی استراتژيک با آمريکا در مورد ايران را حياتی و ممکن ميداند


* احمدی نژاد برای توجيه برقراری تماس با آمريکا در موضعی بهتر از خاتمی است

گلف نيوز روزنامه انگليسی زبان امارات متحده عربی زير عنوان"اوباما بايد ايران را مطمئن کند" با اشاره به تفاهمی رو به ظهور در واشنگتن در مورد ضرورت تماس با تهران می نويسد يک سئوال بجا اين است که آمريکا بايد فورا سراغ مذاکرات برود و يا تا بعد از انتخابات ژوئن (خرداد) صبر کند. بعضی ها در آمريکا صبر کردن تا روشن شدن نتيجه را ترجيح ميدهند، به اين اميد که شايد شخصيتی بيشتر معتدل، مثل محمد خاتمی رئيس جمهوری پيشين، بتواند به قدرت بازگردد. احتمالا اين يک اشتباه محاسبه است. احمدی نژاد برای توجيه برقراری مناسبات با آمريکا نزد تندروهای خط خود در موضعی بهتر از خاتمی است. هم اکنون شروع به مذاکره کردن، در عين حال فراهم کننده زمينه سياسی لازم برای ادامه مذاکرات بعدی است، صر فنظر از اينکه چه کسی انتخابات را ببرد.

گلف نيوز می نويسد بنظر ميرسد بعضی از آمريکائيان معتقدند ايران غنی سازی اورانيوم را کنار ميگذار- اگر تحريم ها برداشته شود. بعضی ديگر معتقدند ايران ممکن است ايجاد تاسيساتی چند مليتی را در خاک خود برای غنی سازی اورانيوم با مالکيت مشترک دولت های اروپائی، و نظارتی بين المللی بمنظور جلوگيری از هرگونه استفاده نظامی از آن، بپذيرد. اين پيشنهادی است که تام پيکرينگ، ديپلمات پيشين آمريکائی و دو نفر ديگر، ارائه داده اند، اما بنظر می رسدحاوی مشوق هائی برای ايران نيست.

گلف نيوز می نويسد ايران پس ازسالها تحمل تحريم های آمريکا خواستار چيزی بيشتر از صرفا لغو تحريم هاست. بی شک ايران نياز به ضمانت های آمريکا عليه حمله را حس ميکند، که با توجه به شمشير کشی های مداوم اسرائيل کاملا شگفت انگيزخواهد بود. ايران همچنين به آرمان فلسطينی ها متعهد است. بعضی از اين هدف ها مستلزم ايجاد رضايت است اگر قرار شود ايران غنی سازی اورانيوم را در سطح جاری متوقف کند.

* اسرائيل رسيدن به تفاهمی استراتژيک با آمريکا در مورد ايران را حياتی و ممکن ميداند

هاآرتض روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زير عنوان"براک ميگويد برای مقابله با تهديد ايران وقت زيادی نداريم" اظهارات اهود براک وزير دفاع اسرائيل دريک کنفرانس روز پنجشنبه حزب کارگر در تل اويو را نقل ميکند که پس از اشاره به اقدامات دولت آمريکا بمنظور آماده شدن برای تماس و گفتگو با ايران گفته است ما معتقديم اين تماس و گفتگو بايد محدوده زمانی کوتاهی داشته باشد، ضمن آنکه اقدامات مربوط به تشديد تحريم ها نيز دنبال شود.

هاآرتض همچنين بخشی ديگر از نظرات وزير دفاع اسرائيل را نقل ميکند که در اين زمينه رسيدن به تفاهمی استراتژيک با دولت پرزيدنت اوباما را مهم و حياتی، و ممکن دانسته است.

هاآرتض می نويسد وزير دفاع اسرائيل گفت اسرائيل بايد در حمايت از اعلاميه هايش ، تمامی گزينه ها را مد نظر داشته باشد

* بحران مناسبات ايران وبحرين فروکش کرد

هرالد تريبيون زير عنوان"ايران خواستار مناسباتی نزديک تر با بحرين شد" می نويسد رئيس جمهوری ايران در جريان ديدار با وزير امور خارجه بحرين، که تلاشی برای ترميم مناسبات متشنج دو کشور تلقی شده است، ميگويد ايران خواستار مناسباتی نزديک تر با بحرين است.

هرالد تريبيون با اين يادآوری که مناسبات ايران و بحرين در واکنش به اظهارات يک روحانی سرشناس ايرانی سرد شده بود، که گفته است بحرين تا سال ۱۹۷۰ چهاردهمين استان ايران بود، می نويسد پس از نقل چنين اظهاراتی در وسائل ارتباط جمعی اعراب اين نگرانی شدت گرفت که ايران کماکان ادعای مالکيت بر بحرين را حفظ کرده است.

هرالد تريبيون می نويسد روز جمعه خبر گزاری دولتی ايران اظهارات آقای احمدی نژاد را نقل کرد که گفته است ايران به شان و مقام بحرين احترام ميگذارد و از پيشرفت آن حمايت ميکند.

هرالد تريبيون می نويسد بنا به گزارش ها وزير امور خارجه بحرين گفته است مناسبات با ايران بسيار مهم است.

XS
SM
MD
LG