لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

سولانا از نوار غزه دیدن کرد


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مردم نوار غزه حمایت کرده است.

خاویر سولانا امروز، جمعه، در نخستین دیدار از منطقه، از زمانی که حماس کنترل آنرا در ژوئن ۲۰۰۷ به دست گرفت، و در پیاپیش کنفرانس اعانه دهندگان بین المللی از نقاط گوناگون غزه دیدن کرد. این کنفرانس هفته آینده در مصر، با هدف جمع آوری پول برای بازسازی غزه پس از سه هفته مبارزه نظامی ویرانگر اسراییل علیه حماس تشکیل می شود.

در اقدامی جداگانه، کمیسیون اروپا امروز، جمعه، گفت در کنفرانس حدود ۵۵۲ میلیون دلار کمک به غزه تعهد خواهد کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطینی می خواهد در کفرانس ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار جمع شود.

در این میان، در اسراییل، مذاکره برای تشکیل یک دولت وحدت ملی بدون توافق پایان گرفت و احتمال این که نتانیاهو نخست وزیر ریاست ائتلافی از احزاب سیاسی و مذهبی مخالف گفت و گوهای صلح با فلسطینیان را بر عهده بگیرد، افزوده شد.

تزیپی لیونی وزیر امور خارجه و رقیب نتانیاهو پس از مذاکرات گفت آنها نتوانستند درباره مسائلی که او اساسی تلقی می کند به توافق برسند. لیونی از جمله بر حمایت خود از یک راه حل دو کشوری، که در آن اسراییلیان و فلسطینیان در کنارهم زندگی کنند، تاکید گذاشت.

مجادله سیاسی در تل آویو در حالی جریان دارد که جناح های فلسطینی حماس و فتح تلاش کرده اند اختلافت خود را از بین ببرند و دولت وحدت ملی را دوباره تشکیل دهند، در همین حال فعالیت های دیپلماتیک برای تقویت آتش بس بین اسراییل و حماس در غزه ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG