لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

جناح های رقیب فلسطینی با تشکیل یک دولت وحدت ملی موافقت کردند


جناح های رقیب فلسطینی، از جمله فتح و حماس، با هدف ترمیم شکاف هایی که بین آنها وجود دارد و تشکیل یک دولت وحدت ملی، موافقتنامه ای در قاهره امضا کرده اند.

احمد قریع، مقام ارشد فتح و نخست وزیر سابق فلسطینی روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت دو طرف به اهمیت پایان دادن به نبرد داخلی و باز سازی نهادهایی که در جریان اختلاف های چندین سال گذشته بهم ریخت، معتقد هستند.

او گفت آنها پنج کمیته برای پرداختن به مسائل گوناگون تشکیل داده اند. از جمله یک کمیته برای تشکیل دولت وحدت ملی، و کمیته دیگری که بر بازسازی و اصلاح سرویس های امنیتی فلسطیلی تمرکز خواهد داشت.

این توافق در پیشاپیش کنفرانس اعانه دهندگان برای کمک به بازسازی نوار غزه در هفته آینده بدست می آید. برخی از شرکت کنندگان می گویند آنها به حماس، که کنترل غزه را در دست دارد و یک گروه تروریستی تلقی می شود، پول نخواهند داد.

قریع گفت کمیته ها کار خود را روز ۱۰ مارس آغاز خواهند کرد و آنرا با توصیه هایی تا پایان مارس به انجام خواهد رساند. در کمیته ها نمایندگان فتح و حماس، و نیز ۱۰ جناح دیگر فلسطینی که در مذاکرات قاهره شرکت کردند، حضور خواهند داشت.

هیات های فتح و حماس، همراه با فرستادگانی از ۱۰ جناح دیگر فلسطینی، با عمر سلیمان، میانجیگر و رییس سازمان ضد اطلاعات مصر ملاقات کردند. او آنها را تشویق کرد یک دولت وحدت فلسطینی برای نظارت بر بازسازی نوار غزه و مشارکت در مذاکره با اسراییل تشکیل دهند.

سلیمان افزود چنین وحدتی به فلسظطینیان کمک خواهد کرد بجای این که مهره هایی در بازی های قدرت منطقه ای باشند، به هدف های ملی خود برسند.

مقامات حماس و فتح نیز تعهد کردند برای آشتی تلاش کنند.

در این میان، جرج میچل، فرستاده رییس جمهوری آمریکا به خاورمیانه، امروز، پنجشنبه، در تل آویو با مقامات اسراییل ملاقات کرد.

میچل از ترکیه وارد اسراییل شد. او در آنجا از آنکارا، با توجه به روابط نزدیک آن با اسراییل و کشورهای عرب، بعنوان یک متحد آمریکا و نیروی مهمی برای برقراری صلح در خاورمیانه نام برد.

میچل قرار است روز جمعه در کرانه غربی با محمود عباس رییس و سلام فیاض نخست وزیر تشکیلات خود گردان فلسطینی ملاقات کند. او در نظر ندارد چنین دیداری با حماس، که واشنگتن آنرا یک گروه توریستی می نامد، انجام دهد.

XS
SM
MD
LG