لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

گزارش سیاسی: مهارت های ارتباطی اوباما و جلب حمایت مردم از طرح اقتصادی


جیم سالون، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

ارقام نظرسنجی های عمومی حاکی از آن است که سخنرانی سه شنبه شب باراک اوباما در جلسه مشترک کنگره و خطاب به مردم آمریکا، بنیان حمایت مردمی نسبت به سیاست های اقتصادی وی را تقویت کرده است.

آقای اوباما در اولین ماه دوره ریاست جمهوری است و عملکرد وی در صد روز اول زیر ذره بین بررسی و کنکاش موشکافانه قرار می گیرد.

آقای اوباما در سخنرانی خود با چالش دشواری روبرو بود. وی ناچار بود تا الهام بخش ملتی باشد که مسکن، شغل و در برخی موارد امید خود را از دست داده اند.

وی در بخشی از سخنرانی خود گفت:« ما بازسازی خواهیم کرد. دوباره احیا خواهیم شد و ایالات متحده آمریکا با توانی بیش از گذشته، قدرتمندتر ظهور خواهد کرد.»

ارقام نظرسنجی از بینندگان سی ان ان و سی بی اس به هنگام شنیدن سخنرانی رییس جمهوری حاکی از آن است که وی قادر بوده تا برای طرح احیای اقتصادی خود، پایگاه حمایت مردمی را قانع نگهدارد.

آنتونی سالوانتو، مدیر بخش نظرسنجی تلویزیون سی بی اس می گوید پیش از سخنرانی، 71 درصد از شرکت کنندگان نسبت به عملکرد دوره چهار سال آینده باراک اوباما ابراز خوش بینی کردند و پس از شنیدن سخنرانی این رقم به 80 درصد افزایش یافت.

در عین حال، همه با مواضع رییس جمهوری موافق نبوده اند.

جمهوری خواهان معمولا" معتقدند دولت در صرف هزینه ها گشاده دستی می کند و برای کاهش مالیات ها تلاشی صورت نمی دهد.

باب جیندال، فرماندار لوییزیانا که پیام واکنش رسمی جمهوری خواهان را قرائت کرد گفت:« رهبران دموکرات واشنگتن همه چشم امید خود را به دولت می دوزند اما امید جمهوری خواهان به مردم آمریکاست.»

اما جمهوری خواهان دیگر مهارت های گفتاری و سخنرانی آقای اوباما را تحسین کردند.

جان مک کین، سناتور آریزونا که در انتخابات ریاست جمهوری از اوباما شکست خورد می گوید: « به نظر من سخنرانی او بسیار تاثیرگذار بود و توانایی او در برقراری ارتباط تحسین برانگیز است. امیدوارم همه ما بتوانیم به دور از تمایلات سیاسی و حزبی همکاری کنیم.»

آقای اوباما، علیرغم عدم موفقیت در جلب نمایندگان جمهوری خواه در مباحث پیرامون طرح مشوق اقتصادی خود، امیدوار است بتواند پیام همکاری غیرحزبی را ارسال نماید.

اما درخواست رییس جمهوری برای تغیر پیام احزاب سیاسی در واشنگتن در جلب توجه و حمایت مردم موثر بوده است.

داده های نظرسنجی های ملی از تایید 60 درصدی عملکرد هفته های اول دولت آقای اوباما حکایت می کند.

پیتر براون، کارشناس نظرسنجی دانشگاه کانتیکت می گوید:« نتایج نظرسنجی مشابهی در فلوریدا نشان می دهد بیشتر مردم آمریکا مصمم اند تا برای مشاهده تاثیر و ثمربخش بودن طرح احیای اقتصادی به آقای اوباما زمان دهند. تردیدی نیست که آقای اوباما با رای دهندگان خود در ماه عسل به سر می برد و پرسش این است که آیا این دوره طلایی ماندگار خواهد ماند یا نه. بسیاری در واشنگتن دیدگاه های انتقادی نسبت به طرح مشوق اقتصادی دارند اما رای دهندگان، حداقل در فلوریدا که به طور سنتی ایالات جمهوری خواه محسوب می شود، درصدند تا به وی فرصتی دهند تا ادعاهای خود را ثابت کند.»

از دوران ریاست جمهوری فرانکلین روزولت، روسای جمهوری آمریکا بر اساس صد روز اول دوره قدرت مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

آقای روزولت بر اساس عملکرد سریع صد روز اول دولت خود، استانداردهای بالایی را معین کرد.

برخی از کارشناسان تاریخ، تلاش آقای اوباما برای تحقق وعده های خود را به روزولت تشبیه می کنند.

مت دالک، تاریخ شناس مرکز واشنگتن در دانشگاه کالیفرنیا می گوید:« بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند شرایط کنونی حادترین بحران اقتصادی از "دوران افسردگی بزرگ" است و هراس امروز به موازات نقش رسانه ها و فشارهای روانی، تاثیر شدیدی بر اذهان عمومی خواهد داشت.»

دالک و دیگر کارشناسان معتقدند عملکرد دولت اوباما، به جای صد روز اول، در یک یا دو سال اول مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود در ضمن به چالش های اقتصادی بلند مدت همچون توسعه بیمه خدمات درمانی ، بهبود سطح آموزش و خودکفایی انرژی ایالات متحده اشاره کرد.

باراک اوباما در دوران کارزار تبلیغات ریاست جمهوری ثابت کرد یک سیاستمدار با استعداد و تواناست و هم اکنون در صدد است تا در مقام یک رییس جمهور در قالب فرانکلین روزولت و رونالد ریگان، توانایی های ارتباطی خود را ارایه دهد.

XS
SM
MD
LG