لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۲

گزارش هنری: بچه های فیلم زاغه نشین میلیونر، از حلبی آباد بمبئی به یک خانه تازه نقل مکان می کنند


با پخش خبر برنده شدن فیلم «زاغه نشین میلیونر» به عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۰۸ مقامات هندی نیز تصمیم گرفتند تا دو هنر پیشه خردسال این فیلم که از ساکنان حلبی آبادی در حومه مومبای (بمبئی) هستند را به محل سکونت تازه ای در مرکز شهر مومبای نقل مکان دهند.

دو خانه تازه اهدایی دولت در اختیار روبینا علی و اجرالدین اسماعیل قرار خواهد گرفت که در فیلم زاغه نشین میلیونر نقش کودکی دو کاراکتر اصلی فیلم « لاتیکا» و «سلیم» را بازی می کنند.

رییس اداره مسکن دولت محلی ماهاراشترا، ایالت محل سکونت این دو ستاره خردسال، به خبرگزاری رویترز گفت:« این دو کودک موجب افتخار کشور هندوستان شده اند. به ما گفته اند که این دو شهروند خردسال در محلات پرجمعیت و پست شهر زندگی می کنند. مکانی که حتی نام محل سکونت هم روی آن نمی توان گذاشت.»

فیلم کم هزینه « میلیونر زاغه نشین» که توانست ۸ جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان را برای دنی بویل به همراه داشته باشد در محلات فقیر نشین مومبای که یکی ازشهرهای ایالت ماهاراشترا محسوب می شود فیلم برداری شده است.

علیرغم این موفقیت، پخش خبر اهدای جوایز اسکار به این فیلم در هندوستان تحت تاثیر عکس العمل هایی اعتراض آمیز از سوی مردم این کشور قرار گرفته است که برگردان نام انگلیسی آن در واقع « محله سگ نشین» ترجمه می شود.

تصویری که فیلم زاغه نشین میلیونر از محلات فقیر نشین به دست می دهد، هم چنین نمایش مردم ساکن این محلات فقیر و رفتاری که در فیلم با شخصیت های اصلی فیلم می شود، از دیدگاه برخی از مردم هند توهین آمیز به شمار می آید.

تماشای محل سکونت بچه های فقیر بازیگر در فیلم میلیونر زاغه نشین، به ویژه پس از آن که این فیلم با بودجه ۱۵ میلیون دلاری توانست تنها در ایالات متحده از ماه نوامبر گذشته تا کنون به بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش گیشه دست پیدا کند، زمینه ساز اعتراضاتی از سوی افراد و گروه های مختلف بوده است.

این اعتراض ها کارگردان و تهیه کننده انگلیسی تبار فیلم را متهم به بهره برداری از این کودکان برای ایجاد منافع کرده است. اما دنی بویل کارگردان فیلم زاغه نشین میلیونر و کریستیان کولسون تهیه کننده آن این اتهام را به شدت رد کرده اند.

بنا بر ادعای این دو، بچه های فیلم زاغه نشین میلیونر برای شرکت در این فیلم دستمزدی به مراتب بالاتر از حداقل حقوق یک شهروند هندی را دریافت کرده اند. علاوه بر این بنا بر گفته بویل و کولسون، این بچه ها برای نخستین بار در یک مدرسه اسم نویسی کرده اند و حساب پس اندازی نیز برای ادامه تحصیلات عالیه آن ها باز شده و کلیه مایحتاج یک زندگی راحت روزانه و نیازمندی های پزشکی و سلامت آن ها نیز در طول سال های آینده تامین شده است.

با پخش اخبار اسکار، عرق ملی مردم هندوستان به جوش آمده و چهره های سرشناس و مقامات به تکاپو افتاده اند تا به صورتی از بازیگران خردسال اما فقیر این فیلم قدردانی کنند.

مقامات محلی هندی هنوز اعلام نکرده اند که این خانه های مسکونی اهدایی به بازیگران فیلم زاغه نشین میلیونر در کجای شهر واقع شده اند اما می گویند که این دو کاندومینیوم در محلات بالای شهر خواهند بود.

روبینا علی 8 ساله در حال حاضر در آلونکی در حاشیه آشغالدانی های شهر مومبای در نزدیکی خط راه آهن زندگی می کند. اسماعیل، زیر یک سقف مشمائی در همین حلبی آباد زندگی می کند. این دو آلونک بدون آب لوله کشی و در کنار فاضلاب های سرگشاده قرار دارند.

استودیوی پخش فیلم زاغه نشین میلیونر، فاکس سرچ لایت در هالیوود، اخیرا با پرداخت مخارج سفر، ویزا و اقامت 9 بازیگر خردسال این فیلم را برای شرکت در مراسم اسکار و دیدار از دیسنی لند به لس آنجلس آورد.

XS
SM
MD
LG