لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

IAEA: ایران اجازه بازديد از تأسيسات اتمی اراک را نداده است


IAEA: ایران اجازه بازديد از تأسيسات اتمی اراک را نداده است
IAEA: ایران اجازه بازديد از تأسيسات اتمی اراک را نداده است

جدیدترین گزارش سازمان ملل متحد در مورد برنامه اتمی ایران حاکی است ایران به فعالیت های اتمی حساس، که شورای امنیت درخواست کرده است متوقف شود، ادامه می دهد. گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران به غنی سازی اورانیوم ادامه داده و بیش از یک هزار و ده کیلوگرم اورانیوم با غلظت پایین فراهم آورده است – که یک سوم از آنچه دولت ایران قبلا فاش کرده بود بیشتر است.

IAEA همچنین گزارش داد که ایران حاضر نشده است بگونه ای سازنده به پرسش های مربوط به کارهای گذشته خود در دستیابی به توانائی تولید تسلیحات اتمی پاسخ دهد. افزون بر این، ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه نداده است از یک راکتور آب سنگین که در نزدیکی شهر اراک، در جنوب غربی تهران، در دست ساختمان است بازدید کند.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید گفت گزارش آژانس شاهدی بر فرصت از دست رفته دیگری برای ایران است که نشان دهد برنامه اتمی اش، آنگونه که خود مدعی است، مقاصدی صلحجویانه دارد:
**** در نبود رعایت درخواست های سازمان ملل متحد، جامعه بین المللی نمی تواند مطمئن باشد که ماهیت این برنامه صلحجویانه است، و گزارش، بر فوریتی که جامعه بین المللی باید برای پرداختن به مساله فعالیت های غنی سازی همکاری کند، تاکید می گذارد.

گوردون داگ وود، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک بیانیه کتبی ایران را ترغیب کرد "کارهای غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط به آب سنگین را متوقف کند، تمام فعالیت های تسلیحات اتمی خود را کاملا فاش سازد، و تایید کامل ماهیت برنامه اتمی اش را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی تسهیل کند."

XS
SM
MD
LG