لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

سه کشور اروپایی تحریم های جدیدی علیه ایران پیشنهاد می کنند


یک روزنامه بریتانیائی گزارش می دهد سه کشور اروپائی پیشنهاد کرده اند تحریم های جدید علیه ایران وضع شود.

گزارش روزنامه فایننشال تایمز، که امروز پنجشنبه منتشر شد، حاکی است فرانسه، آلمان و بریتانیا فهرستی از هدف های احتمالی برای تحریم های جدید سازمان ملل متحد تهیه کرده اند.

روزنامه این پیشنهاد را به بررسی جاری سیاست ایالات متحده در مورد ایران ارتباط می دهد، اما می گوید دیپلمات ها در چگونگی هدف تحریم ها اختلاف نظر دارند. برخی می گویند سه کشور می خواهند نتیجه سخت تری از این بازنگری حاصل شود، در حالی که دیگران می گویند مقصود از فهرست جدید فقط این است که موضع واشنگتن نسبت به ابران تقویت شود.

روزنامه فایننشال و خبرگزاری رویترز هر دو به نقل از دیپلمات های نامشخص اروپایی می گویند در داخل اتحادیه اروپا در مورد پیشنهاد تحریم های سه کشور همفکری وجود ندارد.

گزارش روزنامه بر سند محرمانه ای که فایننشال تایمز، و روزنامه ایتالیائی " ایل ریفورمیستا" دیده اند متمرکز است، و ۳۴شرکت ایرانی و ۱۰نفر را که به باور اتحادیه اروپا به برنامه های پنهانی تسلیحات اتمی یا میکربی ایران ارتباط دارند در بر می گیرد. گزارش می گوید برخی از آنها هم اینک تحت تحریم های سازمان ملل متحد و ایالات متحده قرار دارند.

اما فایننشال تایمز می گوید فهرست جدید، فرمانده و معاون سپاه بسیج را شامل می شود که برای نخستین بار با تحریم ها روبرو خواهند شد.

اتحادیه اروپا سال پیش تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب کرد، که مسدود کردن دارائی های بزرگترین بانک کشور از آن جمله است.

ایالات متحده، اتحادیه اروپا، روسیه و چین از سیستم تحریم ها و پیشنهاد انگیزه ها برای تشویق ایران به متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم استفاده کرده اند.

دولت جدید آمریکا می گوید مایل است درباره برنامه اتمی با ایران مذاکره کند، که یک گسستگی از سیاست قبلی آمریکا تلقی می شود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان می گوید برلین مایل است با واشنگتن همراه شود و گفت و گو با ایران را دنبال کند. اما او همچنین در اوائل فوریه هشدار داد که دولت آلمان حاضر است اگر گفت و گوها کارگر نشود تحریم های جدید بر ایران وضع کند.
XS
SM
MD
LG